Atak na wszystkie banki

Ataki na bankowość internetową nie są w dzisiejszych czasach niczym nowym. Jakiś czas temu cyberprzestępcy zastawili nową pułapkę na klientów banków. I o ile wcześniej ataki phishingowe dotyczyły posiadaczy konta w konkretnych instytucjach, tak teraz nikt nie może czuć się bezpieczny. Złodzieje podszywają się bowiem pod Związek Banków Polskich.

Ataki te są próbą wyłudzenia od klientów danych dotyczących ich kart płatniczych. Na ich skrzynki mailowe wysyłane są wiadomości z adresu urzad@ zbp.pl, a w nich prośba o podanie wrażliwych informacji. Co ciekawe, jest ona napisana mało poprawną polszczyzną, co może wzbudzić podejrzenia co do autentyczności takiego maila. Jednak umówmy się, nie zawsze z wielką uwagą czytamy maile od banków, więc kilka lapsusów językowych może umknąć uwadze niektórych. Do wiadomości dołączony jest również plik html z formularzem. W nim adresat ma wpisać dane, wśród których są m.in. numer karty, czy kod CVV. Przestępcy mogą wykorzystać te informacje np. przy zakupach w internecie i pozbawić nas w ten sposób sporych sum.

Warto w tym momencie przypomnieć, że banki nigdy nie żądają w mailach podania tak wrażliwych danych. Każda taka prośba, nawet z najlepiej spreparowanego adresu mailowego, powinna automatycznie wzbudzić nasze podejrzenia. Jeszcze więcej o zachowaniu bezpieczeństwa w bankowości internetowej, możemy dowiedzieć się ze specjalnego poradnika udostępnionego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Znajduje się on na stronie internetowej tej instytucji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.