Bank na srebrnym ekranie

Banki dawno już wyniosły się z budynków. Najpierw zawitały w naszych portfelach i nie było już konieczności wizyt w placówkach, by wybrać pieniądze. Następnie przeniosły się na monitory komputerów, gdzie cały czas rozszerza się funkcje, do jakich mamy dostęp online. W dalszej kolejności trafiły na komórki, którymi dziś możemy używać jako środków płatniczych. Już niedługo bankowość może przenieść się do wynalazku starszego niż komputer i telefon komórkowy. Bank Zachodni WBK chce swoje usługi oferować również przez telewizor.

Pomysł nie jest nowy. Już całe lata temu Invest Bank pozwalał klientom na sprawdzenie stanu konta i przejrzenie ostatnich operacji za pośrednictwem telegazety. Również na Zachodzie jest to rozwiązanie znane. WBK ma jednak kilka pomysłów, które mogą się przebić.

Przede wszystkim za pomocą mądrego telewizora (Smart TV) mamy mieć dostęp do pełni funkcjonalności swego konta. W dużym skrócie miałoby to wyglądać tak, jak internetowy rachunek bankowy dostosowany do rozmiarów i możliwości telewizora. W ten sposób, by dokonać podstawowych operacji finansowych, jak przelew, kupno waluty, może nawet podjęcie kredytu, w planach jest też możliwość odbycia wideokonferencji z pracownikiem banku. Nie musielibyśmy w tym celu nawet sięgać ręką po laptop, a jeśli rewolucja technologiczna czegoś nas nauczyła, to faktu, że schlebianie lenistwu popłaca.

Do tego Bank Zachodni ma kilka asów w rękawie. Bankowość na srebrnym ekranie może zostać połączona ze wszelkiego rodzaju sklepami online. W tym temacie nie ma ograniczeń — popularne serwisy aukcyjne, market, kantor internetowy, biuro wycieczkowe – i w ten sposób popularyzować rozwiązanie WBK także w ten sposób.

Pierwsza aplikacja na telewizory marki Samsung ma zostać udostępniona do końca tego roku. To dość ciekawy czas – aplikacja IKO powinna być już dostępna dla klientów większości banków, które weszły w porozumienie z PKO BP. Czy zatem również BZ WBK udostępni swój wynalazek konkurencji? Tu sprawa jest trudna. IKO stanowi niemal rewolucję w podejściu do płatności nad Wisłą. Taki finał dla aplikacji Banku Zachodniego na telewizory będzie możliwy tylko wtedy, jeśli zaoferuje on coś, co zainteresuje pozostałe banki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.