Banki wciąż płacą za transakcje bezgotówkowe, ale…

Na przełomie tego i ubiegłego roku, docierało do nas mnóstwo informacji o likwidacji usługi moneyback. Polega ona na zwrocie części pieniędzy przy transakcjach bezgotówkowych. Jak wykazało ostatnie zestawienie Expandera, w kwestii jej dostępności wcale nie dzieje się tak źle. Są jednak pewne haczyki.

Banki ostatnimi czasy, starają się ratować swoją sytuację finansową, jak mogą. Polega to głównie na podwyżkach prowizji za większość, oferowanych przez nie produktów finansowych. Oprócz tego wycofywano niektóre usługi jak chociażby moneyback. Nie wszystkie banki jednak zrezygnowały z tej ostatniej. Mało tego – znajdziemy na rynku kilka bardzo ciekawych, dotyczących jej ofert, które dają nam nadzieję na zwrot od 5, do nawet 10% transakcji. Warto jednak przyjrzeć im się bliżej, bo w praktyce nie zawsze wszystko wygląda tak dobrze, jak na papierze.

Najkorzystniejsze na rynku wydają się oferty, proponowane przez Getin Bank i Toyota Bank. W nich, na transakcjach bezgotówkowych, możemy zyskać odpowiednio 10% i 8%. Na trzecim miejscu plasuje się Alior Bank z 5 procentową propozycją. W praktyce wygląda to jednak tak, że Getin Bank zwróci 10%, wyłącznie przy okazji transakcji, przeprowadzonych za pomocą aplikacji iKASA w sklepach sieci Biedronka. Toyota Bank natomiast oddaje nam 8% kwoty, za jaką kupimy paliwo. W wypadku Alior Banku moneyback działa przy zakupach w sklepach spożywczych, marketach i hipermarketach, co jest najbardziej uniwersalną propozycją.

Należy też zwrócić uwagę na inne ograniczenia tych ofert, które stosuje niemal każdy bank proponujący moneyback. Chodzi o limity kwot, które będą nam w jej ramach zwrócone. Wahają się one w granicach od 15 do 50 zł miesięcznie. Wynika z tego, że powinniśmy dokonać w miesiącu transakcji na określoną kwotę, aby korzystać z pełnych profitów moneyback. Niektóre banki określają ograniczenia w skali rocznej (np. Euro Bank, gdzie zwrot może wynieść maksymalnie 750 zł rocznie). Oprócz tego, aby skorzystać z tej oferty, często na nasze konta musi regularnie wpływać konkretna kwota pieniędzy. Dużych problemów ze znalezieniem usługi zwrotów części transakcji bezgotówkowej nie ma, ale należy się zastanowić, czy jest nam naprawdę potrzebna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.