Banki z Polski przodują w innowacjach

Polski sektor bankowy uchodzi za jeden z najbardziej innowacyjnych na świecie. To nie tylko opinia polskich obserwatorów rynku finansowego, ale również tych spoza naszych granic. Bardzo dobrze przyjmują się u nas różnego rodzaju nowe technologie finansowe, ale sami nie ograniczamy się tylko do ich odbiorcy. Od niedawna Polacy sami kreują trendy w nowoczesnej bankowości.

Wielu ekspertów podkreśla, że nigdzie tak jak w Polsce, nie przyjęła się tak dobrze i tak szybko bankowość mobilna. Korzysta z niej już około 5 milionów użytkowników. To zresztą nie powinno być dużym zaskoczeniem, gdyż bankowość internetowa miała również spore powodzenie, kiedy raczkowała w naszym kraju. Dodajmy, że banki kuszą swoich klientów nie tylko aplikacjami na smartfony, za pomocą których mogą mieć większość usług bankowych w zasięgu swoich kieszeni. To także udostępnienie im możliwości płacenia za pomocą telefonu.

Właśnie w tej ostatniej kwestii polska bankowość wyszła zdecydowanie przed szeregi i to w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu. Chodzi tu o system płatności Blik. Jest on dowodem nie tylko na to, że krajowe banki potrafią być innowacyjne, ale także działać ponad podziałami. Blik bowiem jest dzieckiem sześciu konkurencyjnych banków, które wspólnie stworzyły Polski System Płatności. Projekt ten dowodzi również niezależności krajowego sektora bankowego, gdyż dotychczas w tego typu przedsięwzięcia angażowali się również globalni giganci usług płatniczych, jak Visa czy MasterCard. Blik został jednak stworzony w całości od zera, przez działające w Polsce banki. Mówi się, że ma on być zalążkiem stworzenia typowo polskiej karty płatniczej.

Wprowadzanie innowacyjności w polskiej bankowości ani myśli jednak wyhamować. Nowością jest udostępnianie Polakom możliwości płacenia przez smartfony za pomocą technologii HCE. To również potwierdza słuszność umieszczania nas w światowej czołówce bankowych innowatorów.

A Ty, które z bankowych innowacji uważasz za najwygodniejsze?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.