Bankomaty potrzebują nowych systemów

W tym roku firma Microsoft, ma zaprzestać wspierania swojego, przez dłuższy czas najpopularniejszego systemu operacyjnego, Windows XP. Mimo długiego stażu (swoją premierę miał w 2001 roku), wciąż korzysta z niego wiele osób, a także 95% bankomatów na całym świecie. Czy jego „uśmiercenie”, spowoduje duże problemy z korzystaniem z tych maszyn?

Istnieją obawy, że tak właśnie może być. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo bankomatów. W momencie, kiedy dany system przestaje być wspierany przez producenta, wtedy zmniejsza się również siła przeznaczonego dlań oprogramowania antywirusowego. Przypomnijmy, że Windows XP swoje wsparcie ma stracić 15 lipca. To swoiste odroczenie wyroku, gdyż pierwotną datą był 8 kwietnia. Oddalone w czasie czy nie, na bankach wciąż ciąży kosztowny obowiązek zakupienia licencji na nowe systemy. W niektórych wypadkach, trzeba będzie wymienić nawet same bankomaty. Te starsze, mogą być bowiem niekompatybilne z nowszym oprogramowaniem.

Eksperci jednak uspokajają. Banki doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i wiele z nich, już podjęło odpowiednie kroki. ING Bank Śląski np. zakończył już prace developerskie związane z zaplanowaną zmianą systemu Windows XP, na Windows 7. Oprogramowanie jest przez ten bank systematycznie zmieniane, a jego przedstawiciele utrzymują, że już kilka z ich bankomatów, działa na bazie nowego systemu. Dodajmy, że ING Bank Śląski, jest właścicielem ponad 1200 bankomatów i wpłatomatów w całej Polsce.

Nieco więcej czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji, ma sieć Euronet. Ich bankomaty, działają na bazie specjalnej wersji Windows XP – Embedded. Różni się ona od klasycznej tym, że Microsoft zapewnia jej wsparcie do końca 2016. Tak czy inaczej, sieć nie zamierza czekać ze zmianą oprogramowania na ostatnią chwilę. Planują to zrobić już w 2015 roku.

Warto wiedzieć, że nowsze oprogramowanie w bankomatach, będzie niosło za sobą nowe usługi w tych maszynach. Mają nimi być m.in. zaciągnięcie pożyczki, czy złożenie wniosku o konto. Kilka bankomatów posiada te opcje na chwilę obecną, ale w przyszłości mają one być standardem. Należy też pamiętać, że do 15 lipca 2014, Windows XP wciąż będzie otrzymywał aktualizacje, dzięki czemu można być spokojnym o jego bezpieczeństwo do tego okresu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.