Bankowa gra w karty

Wielu z nas posiada w portfelu kartę płatniczą, a nawet kilka takich przedmiotów. W końcu ułatwiają one w wielkim stopniu regulowanie należności za przeróżne rzeczy – produkty spożywcze, benzynę, usługi, itd. Mogą zatem dziwić dane opublikowane niedawno przez Narodowy Bank Polski, które informują o zmniejszającej się liczbie wydawanych kart. Zarówno debetowych, jak i kredytowych. Są jednak ku temu konkretne powody.

Wszystko zaczęło się niemal rok temu. Wprowadzono wtedy pierwszą obniżkę stawki interchange, czyli prowizji, jaką przedsiębiorcy zapewniający usługi muszą płacić bankom od każdej karcianej transakcji. W lipcu 2014 wynosiła ona 0.5% od transakcji jakimkolwiek typem karty płatniczej. Na początku tego roku natomiast, nastąpiła kolejna obniżka. Tym razem wyszczególniająca płatności kartą debetową i kredytową. Opłata interchange spadła do odpowiednio 0.2% i 0.3%. Miało to oczywiście na celu dobro klientów. Niższe stawki powodują szerszy dostęp do terminali płatniczych w punktach-handlowo usługowych, ponieważ ich właścicieli mniej to kosztuje.

Chciałoby się powiedzieć „miało być dobrze, wyszło jak zwykle”. Niższe stawki interchange faktycznie są korzystne dla klientów, ale już banki patrzą na ten temat inaczej. Dla nich to olbrzymie straty liczone nawet w setkach milionów złotych rocznie. Dlatego postanowiły się przed nimi ratować poprzez likwidacje darmowych kart płatniczych, a przynajmniej ustalenia warunków, po spełnieniu których klient nie będzie musiał za nie płacić. Z reguły chodzi po prostu o regularne dokonywanie transakcji bezgotówkowych lub dokonywanie ich na określoną kwotę.

To wpłynęło na skurczenie się rynku kart płatniczych w pierwszym kwartale tego roku. Warto zaznaczyć, że szykują się na nim kolejne zmiany. Z grupy kart objętych niższymi stawkami interchange, mają być wyciągnięte trójstronne systemy kart płatniczych. To może być obszar do zagospodarowania przez banki. Wszystko jednak zależy od tego, czy nowe przepisy przejdą przez sejm.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.