Bankowość elektroniczna wymaga ostrożności

Bankowość elektroniczna przyjęła się już w Polsce na dobre kilka lat temu. Aktualnie mało kto, korzystający z usług bankowych, wyobraża sobie brak dostępu do nich przez internet. Komisja Nadzoru Finansowego przejawia jednak obawy, że poczuliśmy się w tego rodzaju bankowości zbyt pewnie. Wyciąga takie wnioski na podstawie zleconego przez siebie niedawno badania.

Badanie owo dotyczyło świadomości użytkowania bankowości elektronicznej wśród Polaków. Okazuje się, że niemal połowa z nas korzysta z niej przynajmniej raz w tygodniu, natomiast 13% czyni to codziennie. Zdecydowana większość utrzymuje, że nie była ofiarą próby cyberprzestępczej, a przynajmniej nie jest tego świadoma. Ogólnie czujemy się bezpiecznie korzystając z bankowości internetowej, pomimo atakujących zewsząd informacji o wiążących się z nią zagrożeniach.

Takie podejście, zdaniem przedstawicieli KNF, usypia czujność. Potwierdzać może to także badanie. Wynika z niego, że większość z nas nie ma nawyku regularnego zmieniania hasła dostępu do swojej platformy bankowości elektronicznej. Ponadto niezwykle rzadko sprawdzamy nasz rachunek, pod kątem wystąpienia na nim podejrzanych transakcji.

To dość typowy przykład zachowania, w którym wiemy o występowaniu określonego zjawiska, ale nie dopuszczamy do siebie myśli, że może ono dotyczyć również nas. Niestety dotyczy i warto się przed nim odpowiednio chronić, zanim będzie za późno.

A jak wy zabezpieczacie się przed atakami cyberprzestępców?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.