Bankowość w Polsce coraz powszechniejsza

Często narzeka się na poziom polskiego ubankowienia. Również na niniejszym blogu można znaleźć sporo tekstów, które krytycznie odnoszą się do aktywności Polaków w sektorze bankowym. Niby nie jest najgorzej, ale zawsze mogłoby być lepiej. I najwyraźniej zaczyna się tak dziać, czego dowodzą wyniki najnowszego raportu Global Findex 2014.

Raport ten ma na celu zbadanie, jaki odsetek obywateli danego kraju, posiada rachunek bankowy. W naszym przypadku wynik ten poprawił się aż o 8%, na przestrzeni czterech lat. Aktualnie 78% dorosłych Polaków, trzyma swoje pieniądze na ROR-ach. To rezultat, który może nie stawia nas w jednym szeregu z krajami zachodnimi czy skandynawskimi (w tych drugich każdy dorosły obywatel ma konto w banku), ale w naszym regionie zaczynamy stanowić czołówkę. Wciąż wyprzedzają nas co prawda Czesi czy mieszkańcy państw bałtyckich, jednak udało nam się zostawić w tyle Węgrów i Słowaków.

Ten dobry wynik w raporcie to zdaniem ekspertów efekt przede wszystkim działań samych banków. Coraz intensywniej zaczęły walczyć „na konta”, dzięki czemu społeczeństwo otrzymywało precyzyjniejsze informacje na temat możliwości, dawanych przez rachunki bankowe. Takie akcje trafiają szczególnie do młodych klientów banków. To właśnie oni poprawiają wynik „ubankowienia” Polaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.