Będzie kolejna fuzja polskich banków

Można zaryzykować stwierdzenie, że mijający rok 2014, upłynął pod znakiem fuzji banków. Było to jedno z najczęstszych i najszerzej omawianych wydarzeń w świecie finansów. Na zakończenie roku otrzymaliśmy informację, o zgodzie UOKiK na kolejne połączenie w sektorze bankowym. Chodzi o przejęcie Meritum Bank, przez Alior Bank.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK już w ostatni dzień października. W takich sytuacjach, ta instytucja ma obowiązek zbadać, czy połączone obroty łączonych firm, nie będą przekraczać kwot, umożliwiających naruszenie zasad o konkurencji na rynku. W myśl przepisów owe obroty nie mogą być łącznie większe niż miliard euro w świecie i 50 milionów euro w Polsce. W związku z niezłamaniem tej zasady, zgoda na fuzję obydwu banków została wydana.

Co zmieni się po połączeniu tych instytucji? Na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów na ten temat. Można przypuszczać, że Alior Bank poszerzy swoją ofertę dla klientów indywidualnych, osób prowadzących działalność gospodarczą, oraz małych przedsiębiorstw. To do nich bowiem głównie adresował swoje produkty Meritum Bank.

Od momentu wydania zgody na fuzję, instytucje biorące w niej udział, mają dwa lata na jej przeprowadzenie. Przedstawiciele Alior Banku zapowiedzieli niedawno, że sprawa zostanie zakończona pomyślnie, prawdopodobnie jeszcze w pierwszym kwartale 2015 roku. Przypomnijmy, że w mijającym roku doszło m.in. do połączeń, w których brały udział PKO BP z Nordeą, czy BNP Paribas z BGŻ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.