Cena dolara, cena funta, cena franka – co ma na nią wpływ?

Wymiana walut, to tak naprawdę temat rzeka, pod warunkiem jednak, że jesteśmy nim zainteresowani. Większość osób zastanawia się nad tym jakie są aktualne ceny walut, wyłącznie w momencie, kiedy przygotowują się do wyjazdów zagranicznych. Jest jednak grupa osób, które walutami zajmują się na poważnie, na przykład handlując nimi na giełdzie forex. W ich przypadku, niezwykle istotne jest to, aby dowiedzieć się, co może wpłynąć na wzrost lub spadek kursu waluty. Cena bowiem jest w stanie się zmieniać pod wpływem różnorodnych wydarzeń.

Miej oczy i uszy dookoła głowy

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, iż to co dzieje się w danym czasie z konkretną walutą jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w jej ojczyźnie. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym, aby pozostawać na bieżąco i być w stanie przewidzieć, jakie wzrosty czy też spadki czekają nas w najbliższym czasie, serwisy informacyjne powinny stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Wsłuchiwanie się w podawane nam na co dzień wiadomości może bowiem przyczynić się do tego, że będziemy wiedzieli jak będzie wyglądała cena funta brytyjskiego, cena euro czy też cena rubla.

Sytuacja w kraju

Dwa ważne czynniki dotyczące wewnętrznych spraw państwa, którego walutą jesteśmy zainteresowani, to PKB oraz stopa bezrobocia. W pierwszym przypadku chodzi tak naprawdę o zamożność konkretnego kraju, wynikającą z tego, jak wysokie były dochody pracujących na jego terenie osób. Oczywiście, musimy przy tym pamiętać, że chodzi tutaj nie tylko o obywateli tego państwa, ale również obcokrajowców. Zasada jest jednak jedna – jeśli wzrasta Produkt Krajowy Brutto, rośnie też cena korony norweskiej czy cena franka szwajcarskiego. Dlatego też, zdecydowanie warto zwracać szczególną uwagę właśnie na ten wskaźnik, który może być dla nas dużą podpowiedzią podczas podejmowania ważnych decyzji inwestycyjnych.

Drugi czynnik, o którym tutaj wspomniano, to natomiast stopa bezrobocia w danym kraju. Z pewnością większość osób domyśla się na jakiej zasadzie element ten wpływa na to jaka jest na przykład cena kuny chorwackiej. W przypadku, kiedy zmniejsza się ilość osób bezrobotnych w skali całego kraju, podnosi się rzecz jasna cena jaką musimy zapłacić za obowiązująca w nim walutę. Malejące bezrobocie jest bowiem w tym przypadku oznaką tego, że staje się on bardziej zamożny i tym samym również stabilniejszy finansowo.

Obserwuj!

Jak można się domyślić, jest to tylko namiastka tego, co należy wiedzieć na temat zmiennych cen walut, zanim zdecydujemy się na poważne inwestowanie właśnie w ten sposób. Pamiętajmy, że handel walutami nie należy do najłatwiejszych sposobów pomnażania kapitału i wymaga solidnego przygotowania, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.