Czy banki znów podniosą ceny?

Klientów polskich banków czeka prawdopodobnie kolejna seria podwyżek. Ostatnimi czasy i tak było ich bardzo dużo. Te przewidywane, mogą być ściśle powiązane z planem wprowadzenia podatku bankowego przez nowy rząd. Jak wysokie będą i jakie usługi odejmą?

Taką informację podała stacja TVN24 Biznes i Świat, której gościem był wiceprezes Związku Banków Polskich, Mirosław Groszek. Stwierdził on, że podwyżki w bankowych cennikach w przyszłym roku są wielce prawdopodobne. Jednym z powodów będzie właśnie podatek bankowy, ale nie jedynym. W świecie finansów zaistniało obecnie wiele czynników, które wymuszają takie zmiany w cenach usług bankowych. Wiceprezes ZBP przypomniał, że banki dostosowują swoją działalność do warunków rynkowych. Stąd wzrosty w cennikach po obniżeniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, czy zmniejszeniu wartości stawki interchange.

Nie wiadomo jednak na razie, które banki zdecydują się na podwyżki i jakie usługi zdrożeją. Czy będą to marże kredytowe? Koszty prowadzenia konta? A może i jedno i drugie? Bardzo prawdopodobnym jest jednak to, że możemy się ich spodziewać. Eksperci jednak uspokajają. Na polskim rynku bankowym istnieje również spora konkurencja. W związku z tym, jeśli niektóre banki podniosą ceny, inne nie zdecydują się na taki krok, by zatrzymać starych lub przyciągnąć nowych klientów. Oznacza to jedynie konieczność uważniejszego śledzenia ofert polskich banków.

Czy wasz bank również podniósł ceny swoich usług? Jak mocno je odczuliście?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.