Czy bankowe podwyżki wynikają z podatku?

Klienci banków na pewno nie mogą ostatnimi czasy mówić o rozpieszczaniu. Co rusz funduje im się zmiany w cennikach i niestety są to zmiany na niekorzyść dla ich portfeli. Na horyzoncie pojawiły się na dodatek kolejne, które wprowadziło już kilka funkcjonujących w Polsce banków, w tym największy – PKO BP. Spekuluje się, że ma to związek z działaniami rządu.

W ostatnich dniach podwyżki w cenach swoich usług zafundowały swoim klientom właśnie PKO BP, a także Bank Pocztowy, mBank, Citi Handlowy, czy Raiffeisen Polbank. Do tego grona dołączył ostatnio Credit Agricole, który podniósł swoje marże kredytowe. Wcześniej wynosiły 2.5%, natomiast teraz klienci tej instytucji finansowej, mogą się liczyć nawet z o pół punktu procentowego większymi stawkami.

Podwyżkom ulegają głównie koszty prowadzenia konta i marże kredytowe właśnie. Te pierwsze podrożeją średnio o 2 złote, natomiast w wypadku drugich ma to być zazwyczaj (podobnie jak w przypadku Credit Agricole) ok. 0.5%. Takie działania są z reguły podyktowane chęcią odbicia sobie przez banki strat, wywołanych różnymi czynnikami. Falę podwyżek mogliśmy zaobserwować np. po obniżeniu stawek interchange. Obecnie spekuluje się, że zmiany w cennikach są wynikiem widocznej na horyzoncie ustawy o podatku bankowym.

Banki zaprzeczają jednak, jakoby nowe prawo miało wpływ na ich aktualne działania. Z kolei Ministerstwo Finansów twierdzi, że jeśli faktycznie podwyżki były rezultatem wprowadzenia podatku bankowego, instytucje finansowe powinny zaprzestać takich praktyk.

Czy wydaje wam się, że taka odezwa Ministerstwa ma szansę poskutkować?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.