Czy chińskie karty zaleją Polskę

Każdemu użytkownikowi kart płatniczych w Polsce znane są takie nazwy jak Master Card czy Visa. Gorzej jest, jeśli chodzi o znajomość marki UnionPay, a wiele wskazuje na to, że powinniśmy zacząć się z nią oswajać. Ta chińska firma zaczyna bowiem małymi krokami wchodzić na polski rynek usług płatniczych.

Na razie zastosowanie kart z logo UnionPay nie jest mocno powszechne. Korzystać z nich możemy w punktach, które wyposażone są w terminale Evalon oraz Six Payment. Te firmy mają razem kilkadziesiąt tysięcy takich urządzeń na terenie naszego kraju. Mimo wszystko nie każde z nich nadaje się, do obsługi kart UnionPay. Można z niej korzystać tylko w tych punktach, których właściciele wyrazili na to zgodę i podpisali specjalne umowy z agentami rozliczeniowymi tych firm. Inną możliwością stosowania chińskich kart w Polsce, jest wypłacanie gotówki z bankomatów Banku Handlowego. Tu jednak także należy uważać, gdyż użytkownicy nowszych kart UnionPay, mogą mieć z tym problemy. Przyczyną jest brak zgodności systemowej.

Ciekawostką jest to, że firma UnionPay to największa na świecie organizacja płatnicza pod względem wydawania kart. Jej udział w tym rynku to aż 50%. Pozostałą jego część dzielą między siebie Master Card i Visa, a także kilka pomniejszych firm, jak np. American Express. Co prawda największym rynkiem zbytu dla UnionPay, są ich rodzime Chiny. W samym Państwie Środka wydali aż 3,5 miliarda kart ze swoim logo. Teraz jednak planują zawojować rynek europejski. Przyczyną jest zwiększająca się liczba chińskich przedsiębiorstw na Starym Kontynencie, których menadżerowie korzystają właśnie z kart UnionPay.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.