Czy czeka nas nowy standard w płatnościach mobilnych?

Sześć polskich banków, w tym PKO BP, BZ WBK czy Alior Bank, chcą wspólnie utworzyć spółkę. Ta inicjatywa ma ustandaryzować sposób płacenia mobilnego w naszym kraju. Czy owo przedsiębiorstwo powstanie, mamy się przekonać w ciągu najbliższych tygodni.

Spółka ma nosić nazwę Polski Standard Płatności. Na początku lutego złożono już wniosek o jej założenie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta i sprawa jest w toku. Oprócz nich, zgodę na ów pomysł, musi jeszcze wydać Narodowy Bank Polski.

Tę inicjatywę można uznać za odpowiedź na rosnący udział płatności mobilnych w naszym życiu codziennym. Według badań, w ubiegłym roku co piąty Polak dokonał różnego rodzaju transakcji płatniczych za pośrednictwem smarfona. Co czwarty z nas natomiast, zamawiał za pomocą tego urządzenia produkt, czy usługę. Banki doskonale rozumieją to zjawisko i już teraz w ofertach wielu z nich, możemy znaleźć odpowiednie produkty, umożliwiające nam dostęp do mobilnych płatności. Polski Standard Płatności ma być kolejnym ukłonem w stronę mobilnych klientów.

Cały projekt ma na celu zbudowanie wspólnej infrastruktury dla płatności mobilnych w naszym kraju. Będzie ona oparta na systemie używanym w ramach IKO, przez PKO BP. Zostanie też rozbudowana o elementy umożliwiające „podłączenie” wielu partnerów. W błędzie jest jednak ktoś, komu wydaje się, że wspomniany wyżej bank będzie miał dominującą pozycję w całym przedsięwzięciu. Każda z instytucji, która będzie w niego zaangażowana, będzie funkcjonować na równych prawach. Ponadto ich porozumienie pozwala na określenie założeń i harmonogramu dalszych kroków związanych z projektem. Warto też dodać, że nowy standard autoryzacji będzie otwarty również na banki, nie będące członkami spółki. Całość będzie się odbywać pod nadzorem instytucji regulujących rynek finansowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.