Czy istnieje konto idealne?

Wybór odpowiedniego konta bankowego nie jest sprawą prostą, ale bardzo istotną. Wszak decyduje on o tym, jak skutecznie będą pracować na siebie nasze pieniądze i jakie zyski będziemy czerpać z przechowywania ich w danym banku. Sam wybór jest o tyle trudny, gdyż tak jak w życiu ogólnie ideałów nie ma, tak tyczy się to również ROR-ów. Ale są takie, którym do ideału blisko.

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak będziemy korzystać z naszego konta i czy w jesteśmy w stanie spełnić warunki, które niekiedy są przed nami stawiane do jego założenia. Zacznijmy może od podstawowej rzeczy, czyli opłat za utrzymywanie konta. Wiele reklam banków głosi, że znajdziemy u nich konto darmowe. Nie głoszą jednak, że jest ono darmowe po spełnieniu pewnych wymogów. Tymi może być np. regularne wpływanie na ROR określonej kwoty. Ciekawostką jest to, że jeśli zdecydujemy się na konto za 0zł i nie dotrzymamy danych warunków, będzie nas to kosztowało drożej, niż w wypadku założenia „jawnie” płatnego konta.

Z ROR-ami powiązane są ściśle karty debetowe. Możemy z niej zrezygnować, ale wtedy pozbawiamy się swobody w wypłacaniu gotówki. Za karty również trzeba z reguły płacić, „chyba że…”. W tym przypadku zazwyczaj jest to konkretna liczba płatności bezgotówkowych, których dokonamy w ciągu miesiąca.

Przy koncie ważne są również przelewy, które też mogą kosztować. Zwłaszcza jeśli zlecamy je w placówce banku. Te są najdroższe, ale płaci się również za przelewy zlecane przez telefon. Zdarzają się jednak banki, które nie pobierają opłat za takie usługi. W większości z nich nie trzeba płacić za przelewy internetowe. W większości, ponieważ zdarzają się takie instytucje, które za przelew sieciowy do obcego banku, pobierają 50 groszy. Niby niewiele, ale już nie darmowo.

Przyszłością zdaniem wielu są jednak konta mobilne. Banki nie odprowadzają za nie żadnych opłat, ponieważ klienci zajmują się ich prowadzeniem samodzielnie. Od jakiegoś czasu coraz łatwiejsze stają się również płatności mobilne, co eliminuje utrudniony dostęp do gotówki przy takim rachunku.

Kont idealnych zatem nie ma, ale jeśli dobrze przeanalizujemy nasze potrzeby finansowe, możemy z łatwością znaleźć taki rachunek, który będzie nam idealnie odpowiadał.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.