Czy konta otwierane przelewem znikną?

Wiele polskich banków daje swoim klientom możliwość otwierania konta bardzo prostą i wygodną metodą – przez przelew. Ten sposób zostanie jednak najprawdopodobniej wycofany z bankowych ofert. Alarm został podniesiony jakiś czas temu przez Związek Banków Polskich, a teraz sprawą zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego.

Kilka słów na temat zakładania konta bankowego za pomocą przelewu. Metoda ta polega na wypełnieniu przez klienta formularza na stronie internetowej banku, a następnie dokonania przelewu na symboliczną kwotę. Ma on za zadanie zweryfikować dane zakładającego rachunek. Metoda bardzo prosta, ponieważ wymaga od klienta minimalnego wysiłku, a dodatkowo nie jest do niej potrzebny kontakt z pracownikiem banku, tudzież pośrednikiem instytucji finansowej (np. kurierem).

I właśnie ten ostatni element zdecydował o tym, że ten sposób znalazł się na cenzurowanym. Ze względu na duży stopień prywatności przy takim zakładaniu konta, dochodziło do wielu nadużyć. Metoda otwierania rachunku przelewem była często wykorzystywana przez przestępców do wyłudzeń danych i pieniędzy.

W związku z tym, do konsultacji publicznych został skierowany projekt rekomendacji KNF. Dotyczy ona bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w internecie. Oprócz możliwości zakładania kont przez przelew znajdują się tam zagadnienia, dotyczące bezpieczeństwa płatności kartą. KNF zaleca osobiste sprawdzanie tożsamości zakładającego rachunku bankowego, przez pracownika banku. Uwagi do projektu mogą napływać do 25 września. Jeśli zostanie on zaakceptowany, banki będą musiały po tej dacie zrezygnować z tej usługi. Dodajmy, że znajduje się ona w ofercie aż 14 instytucji finansowych w kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.