Daj swojemu kontu pełnomocnika

Wielu klientów banków pozwala swoim bliskim na korzystanie z własnego rachunku (wpłata / wypłata gotówki, etc.). Eksperci doradzają, że w przypadku niektórych osób, jak małżonków, wygodniejsze może być wskazanie pełnomocnika konta. Taka procedura staje się w wielu bankach coraz łatwiejsza do zrealizowania.

Natężenie formalności przy udzielaniu innej osobie pełnomocnictwa do naszego konta jest zróżnicowane w zależności od banku. Najlepiej przeprowadza się ten proces, jeśli i my i osoba, której chcemy pełnomocnictwa udzielić, posiadają rachunek w tej samej instytucji finansowej. Wtedy najczęściej wystarczy po prostu zadzwonić do banku i poinformować o takiej chęci. Można to też wykonać drogą internetową. Po otrzymaniu od nas odpowiednich dyspozycji, bank informuje wyznaczoną przez nas osobę o otrzymaniu pełnomocnictwa nad naszym kontem. Jeśli jednak potencjalny pełnomocnik posiada konto w innym banku niż my, powinniśmy się udać do placówki naszej instytucji finansowej wraz z nim. Tam natomiast obydwie strony otrzymują formularz do wypełnienia i w ten sposób dochodzi do zakończenia całego procesu.

Pełnomocnictwo dzieli się także na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to pełnomocnictwo pełne. W wypadku obdarowania kogoś takimi przywilejami, ta osoba otrzymuje dostęp do wszystkich naszych kont i bankowości internetowej. Nie może ona jednak zamknąć żadnego z rachunków ani wyznaczyć innego pełnomocnika. Drugi rodzaj to pełnomocnictwo szczegółowe. W tym wypadku, udzielane jest pozwolenie jedynie na wybrane czynności, jak np. korzystanie z karty debetowej.

Warto pamiętać, że owe reguły są występującymi w bankach najczęściej. Każdy jednak korzysta ze swojej własnej metodologii udzielania pełnomocnictwa nad kontem. Aby zatem mieć pełny obraz przebiegu takiego procesu, najrozsądniej jest sprawdzić go u źródła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.