Dane ściśle (nie)tajne

Organizacja międzynarodowa OECD opublikowała niedawno nowy standard automatycznej wymiany informacji o rachunkach w instytucjach finansowych. Jak tłumaczą jej przedstawiciele, powstał on w celach podatkowych. Jego wdrożenie może oznaczać w praktyce zanik informacji bankowej w krajach, które zaakceptują jego reguły.

Przekazywane informacje dotyczą kont tylko tych osób, które posiadają na nich duże ilości środków. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie nowego standardu, będzie dotkliwe przede wszystkim dla posiadaczy rachunków w zagranicznych bankach. Standard został zaakceptowany przez 66 państw i ich terytoriów zależnych. Czterdzieści z nich, w tym Polska, zobowiązało się wprowadzić standard w określonym porządku i w wyznaczonym terminie. Jest nim rok 2017. Warto również dodać, że wśród 66 krajów akceptujących standard OECD, znajdują się również takie, które przyciągały zagraniczny kapitał ze względu na rozwiniętą tajemnicę bankową. Są to np. Szwajcaria, Lichtenstein czy Singapur.

Biorąc pod uwagę, ile statystycznie na koncie posiadają Polacy, niewielu z nas będzie obawiać się o przepływ informacji, dotyczący ich kont. Według najświeższych danych, nasze średnie oszczędności wynoszą 14,3 tysiąca zł. Inną ciekawą informacją jest fakt, że aż 50% zgromadzonych przez Polaków oszczędności, należy do osób najlepiej sytuowanych 10% naszych rodaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.