Do banku windą, z banku schodami

Banki w taki sposób zmodernizowały procedurę założenia u nich nowego konta, że proces ten wydaje się być najłatwiejszą rzeczą pod słońcem. To akurat prawda. Gorzej jest, gdy chcemy takie konto zlikwidować. Wtedy pojawiają się schody i to na dodatek kręte, strome, a niekiedy nawet… kosztowne.

Nie powinno jednak nikogo dziwić, że droga prowadząca do utworzenia konta bankowego jest prostsza, niż ta do jego likwidacji. Banki, podobnie jak każda instytucja zależna od liczby swoich klientów, nie chcą ich tracić. Nie jest jednak tak, że złośliwie rzucają nam kłody pod nogi. To raczej osoby mające problemy z usunięciem swojego konta bankowego, powinny uderzyć się w pierś ze względu na niedostateczną znajomość przepisów dotyczących tego procederu. Chodzi tu głównie o brak wiedzy na temat występujących w takich wypadkach okresach wypowiedzenia. Z reguły trwają one 30 dni, a nasze konto, z całym jego inwentarzem, jest nadal aktywne. Co się z tym wiąże? Chociażby dalsze opłaty jego utrzymania. Tu pojawia się kolejny problem, ponieważ z reguły wypłacamy z konta wszystkie pieniądze jeszcze przed rezygnacją z niego. Połączmy to z dalszym obowiązkiem jego opłacania, a otrzymamy debet, często niemały. Oprócz zrobienia nam dziury w portfelu, może utrudnić również, chociażby zakupy na raty.

Bardziej niż istotnym jest zatem upewnienie się, czy nasze konto faktycznie przestało funkcjonować. Służą do tego chociażby bankowe infolinie, jeśli nie mamy możliwości osobiście udać się do placówki banku. Odłożenie w czasie zabrania naszych oszczędności również jawi się jako świetny pomysł.

Łatwiej w tym względzie mają osoby, które swoje konta przenoszą do innych banków. Mogą one im pomóc w prawidłowym dopełnieniu procedur jako ich pełnomocnicy w tej sprawie, a także w naszym imieniu wysłać informacje o nowym numerze konta do naszego pracodawcy. To drugie odbywa się jednak tylko na nasze wyraźne życzenie. Żeby jednak nie było zbyt prosto, aby udzielić naszemu nowemu bankowi pełnomocnictwa musimy napisać specjalny wniosek. Jego szablon został udostępniony na stronie internetowej Związku Banków Polskich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.