Getin Holding po raz drugi atakuje Białoruś

Getin Holding zwiększa obszar działalności na Białorusi. Grupa zarządzająca między innymi Idea Bankiem nabyła 95.5 procent akcji Białoruskiego Banku Małego Biznesu za niemal 5 milionów euro.

To już druga instytucja naszych wschodnich sąsiadów nabyta przez Getin Holding SA. Pięć lat temu spółka nabyła ponad trzy czwarte akcji Sombelbanku za 16,4 miliona złotych (około 4 miliony euro według ówczesej ceny walut). O ile Sombelbank zajmuje się zarówno bankowością detaliczną, jak i obsługą przedsiębiorstw, Białoruski Bank Małego Biznesu koncentruje się na małych i średnich firmach.

Zarząd Getin Holding przekonuje, że kupno akcji pozwalających na kontrolę całości udziałów BBMB jest doskonałą inwestycją. W portfelu walutowym banku znajduje się 16 milionów euro w pożyczkach o – jak przekonuje Getin – bardzo niskim poziomie ryzyka. Osiem oddziałów banku ulokowanych jest w największych białoruskich miastach. Jak tłumaczą włodarze Getin, celem tego posunięcia jest większenie znaczenia spółki na rynku na Białorusi, szczególnie na segmencie poświęconym małym i średnim przedsiębiorcom (SME – ang. small and medium enterprises). Aktywizacja tego sektora ma umocnić pozycję Getin Holding na wschodnim rynku.

Do sfinalizowania umowy, do którego potrzebna była zgoda Banku Narodowego Republiki Białorusi oraz opinia Wydziału Polityki Monetarnej Ministerstwa Skarbu Republiki Białorusi. doszło w piątek. Getin Holding SA chce się skupić na kredytach dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.