Jak wysłać lub odebrać przekaz pieniężny?

Przekazy pieniężne pozwalają na szybkie, bezpieczne i skuteczne przesyłanie pieniędzy z zagranicy do Polski i z Polski do dowolnego kraju. Można je wysłać na dwa sposoby: korzystając z usług stacjonarnej placówki agencyjnej lub bez konieczności wychodzenia z domu – przez internet. Jak to zrobić? Czego będziemy potrzebować, aby dokonać wysyłki pieniędzy? Jak odebrać przekaz pieniężny?

Przesyłanie pieniędzy w stacjonarnej placówce

Klient może nadać przekazy pieniężne w placówce np. Western Union czy na poczcie. Nie trzeba w tym celu mieć karty kredytowej, ani konta bankowego. Pracownik przyjmujący zlecenie na wysyłkę pieniędzy może poprosić klienta o wylegitymowanie się, czyli po prostu o udokumentowanie swojej tożsamości. Wystarczy wówczas okazać ważny dokument ze zdjęciem – za granicą najlepiej posłużyć się w takim przypadku paszportem. Przesyłając przekazy pieniężne z zagranicy w Europie, honorowany będzie też polski dowód osobisty.

Dla wysyłki pieniędzy potrzebne będzie wypełnienie papierowego formularza nadania przekazu, w którym wpisujemy podstawowe informacje:

• dane osobowe nadawcy,

• dane osobowe odbiorcy przekazu pieniężnego,

• miasto i kraj, do którego wysyłane są pieniądze,

• kwota przekazu pieniężnego,

• dodatkowe usługi, jeśli są oferowane, a klient chce z nich skorzystać.

Papierowy formularz, po podpisaniu, podajemy wraz z kwotą przekazu pieniężnego pracownikowi placówki, który wpisuje dane w system elektroniczny. Często przekaz pieniężny do Polski jest możliwy do odebrania w tym samym dniu, właściwie w czasie rzeczywistym po jego wysłaniu.

Wygoda realizacji przekazów pieniężnych online

Bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki można dokonać wysyłki pieniędzy przekazem przez internet. W tym celu jednak trzeba być już posiadaczem karty kredytowej lub debetowej. Akceptowane są właściwie wszystkie karty wydawane przez MasterCard i Visa. Za przekaz trzeba zapłacić, a wysokość opłaty zależy od polityki opłat prowadzonej przez wystawcę karty. Przekaz z zagranicy do Polski prześlemy w dowolnym czasie, nawet w środku nocy. Trzeba tylko wypełnić elektroniczny formularz wysyłki pieniędzy, wraz z podaniem adresu odbiorcy.

Jak odebrać przekaz pieniężny?

Osoba, której przesyłamy pieniądze z zagranicy przekazem pieniężnym, może odebrać przesłaną kwotę w placówce operatora przekazu, ale musi przy tym okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty i paszport. Powinna mieć też numer kontrolny, który pozwoli na identyfikację przekazu nadanego przez nadawcę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.