Jeszcze nie czas na banki hipoteczne?

W ciągu ostatnich miesięcy dość głośno było na temat powstawania banków hipotecznych w Polsce. W dość krótkim odstępie czasowym, uruchomienie takich jednostek ogłosiły trzy krajowe banki, w tym największy – PKO BP. Niektórym wydawało się, że to początek jakieś nowego i większego zjawiska w krajowej bankowości. Rzeczywistość okazuje się jednak nieco inna.

Na chwilę obecną nie ma zbyt wielkich szans, aby kolejne banki miały otwierać swoje hipoteczne oddziały. A kilka z nich deklarowało już takie chęci. W większości przypadkach proces ma zostać przesunięty w czasie. Niektóre instytucje deklarują chęć założenia własnego banku hipotecznego w ciągu dwóch najbliższych lat, inne twierdzą, że decyzje w tej kwestii zostaną podjęte do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Zdarzają się jednak przypadki takich banków, które wręcz wycofują swoje wnioski z Komisji Nadzoru Finansowego.

Jakie powody stoją za tym stanem rzeczy? Ogólnie jest to nie najciekawsza sytuacja, w jakiej znalazł się krajowy sektor bankowy. Wisi nad nim aktualnie kilka problemów, z przewalutowaniem kredytów we frankach szwajcarskich na czele. Oprócz tego powstający dopiero rząd zapowiedział wprowadzenie podatku bankowego. Nie są jednak jak dotąd znane szczegółu tego projektu.

Istnieje zatem szansa, że kiedy wyjaśnią się, chociaż te najbardziej drażliwe kwestie, powróci temat powstawania nowych banków hipotecznych w naszym kraju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.