KNF z władzą nad polisolokatami?

Ostatnimi czasy bardzo głośno było na naszym rynku, na temat problemów Polaków z polisolokatami. Odpowiedzią na to zjawisko, ma być nowa ustawa. Będzie ona dawać Komisji Nadzoru Finansowego prawo do kontroli banków, pod kątem sprzedaży właśnie polisolokat i podobnych im produktów.

Przypomnijmy, że kilka lat temu miał miejsce duży wysyp ofert sprzedaży polisolokat. Banki przedstawiały ten produkt jako bezpieczny, a w rzeczywistości stał on się dużym problemem dla portfeli wielu Polaków. Najczęściej powodem tego stanu rzeczy było niedoinformowanie, a co za tym idzie nabywanie tego typu produktów, bez spełniania podstawowych warunków do jego posiadania. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, takie sytuacje nie będą miały już miejsca. KNF będzie mógł bowiem zabronić bankowi wprowadzenia w obrót ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi, w tym właśnie polisolokat.

W praktyce będzie to działać następująco. Komisja na wstępie będzie mogła zażądać od banku wszelkich informacji związanych z produktem, w tym dotyczących jego przeznaczenia, czy sposobu dystrybucji. Jeśli stwierdzi jakieś nieprawidłowości, będzie mogła zakazać wprowadzenia produktu na rynek. Oprócz tego ustawa wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę. Zanim bank sprzeda polisolokatę lub podobny produkt, będzie zobowiązany pozyskać od klienta informacje, na temat jego finansów, wiedzy i potrzeb na jego temat. Jeśli w którymś z tych aspektów coś nie będzie się zgadzało, bank winien jest klientowi taką informację i odradzenie zakupu. Co prawda możemy w takim wypadku wyraźnie zażądać sprzedania nam polisolokaty, ale wówczas musimy podpisać ostrzeżenie, przedstawione przez ubezpieczyciela.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.