Kolejna fuzja na horyzoncie

Czyżby miało dojść do kolejnej fuzji w krajowym sektorze bankowym? Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale krążą pogłoski o chęci przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank. Ekonomiści twierdzą, że dla drugiej z tych instytucji, byłoby to bardzo korzystne posunięcie. Oprócz tego wiele czynników wskazuje, że ten plan może się ziścić.

Jednym z tych czynników, są ostatnie posunięcia Alior Banku. Chodzi tu m.in. o przejęcie SKOK im. Jana z Kęt. Po zrealizowaniu tego planu przedstawiciele banku oznajmili, że planują oni kontynuować monitorowanie rynku. Chcą w ten sposób znaleźć inne niż organiczne możliwości wzrostu, które mogłyby się przyczynić do zwiększenia skali działalności banku. Sam Alior był też wymieniany, jako jedna z instytucji, które mogłyby potencjalnie przechwycić Meritum Bank. I tu pojawia się czynnik numer dwa, a mianowicie pogłoski o tym, że Meritum miałby zostać wchłonięty. Pojawiły się one już wiosną.

Dlaczego takie posunięcie byłoby korzystne dla Alior Banku? Przede wszystkim dlatego, że instytucja ta jest mocnym graczem w segmencie kredytów gotówkowych. Meritum Bank również specjalizuje się w produktach finansowych tego typu. Zdaniem ekonomistów, taka fuzja byłaby bardzo dobrym uzupełnieniem portfela Alioru. Sam proces przejęcia wchodzi jednak dopiero w fazę negocjacji, a przedstawiciele obydwu placówek, nie komentują na razie tego zagadnienia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.