Konta dla Brytyjczyków za darmo

Ukryte opłaty na rachunkach bankowych to dość uciążliwa sprawa. Wie to wielu Polaków, którzy pewnie niejednokrotnie odkrywali, że ich stan konta został uszczuplony o opłatę, o której nie mieli pojęcia. Z podobnymi problemami borykali się Brytyjczycy, ale wraz z początkiem przyszłego roku, mają one zostać ukrócone.

Większość dużych brytyjskich banków ma wprowadzić na początku 2016 nowość do swojego pakietu usług. Będzie to podstawowy rachunek płatniczy, czyli basic account. Jest to efekt porozumienia pomiędzy bankami a Ministerstwem Skarbu. Wspomniane rachunki mają mieć nieco okrojoną funkcjonalność, ale będą przynajmniej darmowe. W większości przypadków, ponieważ trzeba będzie płacić za wypłatę gotówki z obcych bankomatów. To jednak nie jest tak uciążliwe, jak np. opłaty za niedozwolony debet, co zdarzało się dość częstą praktyką. W tym przypadku saldo debetowe nie jest w ogóle dostępne. Anuluje także wszelkie stałe zlecenia, w wypadku braku środków na rachunku.

Basic account brzmi jako całkiem atrakcyjna oferta. Niestety, nie będzie dla każdego. O jego założenie mogą się starać jedynie osoby, które wcześniej nie miały konta w banku, albo nie spełniają warunków założenia ROR-u. Naczelnym celem całej akcji jest bowiem wyciągnięcie ręki do osób wykluczonych finansowo. W Wielkiej Brytanii ta grupa liczy sobie 2 miliony osób.

W Polsce natomiast wciąż słyszymy o podwyżkach w cennikach bankowych, co zdecydowanie nie sprzyja zachęcaniu osób nieposiadających konta, do jego założenia. Wiadomo jednak, że trwają prace nad ustawą, która pozwoli na wprowadzenie w Polsce odpowiedników basic account. Być może, kiedy Brytyjczycy będą już się cieszyć dostępem do takich rachunków u siebie, u nas ta ustawa zostanie wreszcie ukończona i uchwalona.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.