Kryptowaluty – z czym to się je?

Systemy płatności zmieniają się w ciągu ostatnich lat jak w kalejdoskopie. Można już nie tylko płacić gotówką lub kartą, ale też telefonem ze specjalną aplikacją, zbliżeniowo, za pomocą środków zakodowanych na innych dokumentach, niż karta płatnicza… Obecnie wchodzimy w całkiem nową erę, która być może odmieni nasze spojrzenie na płatności i ideę pieniądza. Chodzi o kryptowaluty.

Skąd pomysł na kryptowaluty?

Termin „kryptowaluty” brzmi tajemniczo i nieco podejrzanie. W istocie, sama idea jest dosyć abstrakcyjna, choć niepozbawiona sensu. Nie wiemy, kto wynalazła nowatorski system kryptowalut, wprowadzając w obieg pierwszą z nich – bitcoin. Cały system opiera się na sieci peer-to-peer, jest rozproszony i nikt go nie kontroluje. Powstał bez współpracy z instytucjami finansowymi. Bitcoiny powstają za pomocą specyficznych łańcuchów danych, zwanych blockchain. Do ich tworzenia służą zaś komputery o niezwykłej mocy, zwane „koparkami bitcoinów”. Za bitcoiny można dziś całkiem sporo kupić, choć zaczynały jako nowinka technologiczna bez większej wartości.

Kursy kryptowalut

Każdy, kto decyduje się zarejestrować w systemie, automatycznie dostaje swój wirtualny „portfel”. Następnie może śledzić kursy kryptowalut, by kupować je, sprzedawać lub wydobywać, jeśli ma taką możliwość. Choć kryptowaluty umożliwiają szereg różnych transakcji i działań (można nimi zapłacić w niektórych sklepach, ale też np. zagwarantować sobie bezpieczeństwo środków na wypadek, gdyby sprzedający nie wysłał towaru), nie jest to tania inwestycja. Te najbardziej znane, czyli bitcoiny, mają obecnie kurs wynoszący ponad 33 000 złotych za jednego bitcoina! Ceny kryptowalut można sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych lub w specjalnych aplikacjach. Między innymi kursy kryptowalut udostępnia Cinkciarz.

Apki kryptowalutowe

Nie brakuje też firm tworzących specjalne aplikacje do kryptowalut. Dzięki nim można łatwo zarządzać swoimi bitcoinami, lub innymi walutami, przechowywać je z pełnym wglądem oraz sprawdzać na bieżąco, jak kształtuje się ich kurs. Wielu sądzi, że kryptowaluty to finansowa przyszłość nas wszystkich.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.