Lira turecka z poważnymi problemami

Mogłoby się wydawać, że rynek walutowy w ostatnich miesiącach jest spokojny. I rzeczywiście jeśli zwrócimy na niego uwagę to nie było jakichś gwałtownych tąpnięć, które wpłynęły na codzienność milionów ludzi na świecie. Jednocześnie jednak są pewne ruchy, które mogą się okazać niepokojące szczególnie dla konkretnych krajów, których waluta w danym momencie zaczyna na swojej wartości tracić. W tym miejscu w ostatnich tygodniach na tapecie pojawia się turecka lira, która w krótkim czasie dość mocno się osłabiła.

Niezmienna siła Dolara

Mogłoby się wydawać, że gospodarka amerykańska nie jest już hegemonem na świecie i tym samym nie jest w stanie swoją walutą wpływać tam mocno na waluty innych krajów. Jednak w praktyce okazuje się, że siła jaką ma Ameryka w sobie nadal jest ogromna a co za tym idzie wystarczy kilka dynamicznych ruchów, by zdecydowanie wpłynąć na funkcjonowanie innych gospodarek, nawet tych położonych daleko. O tym właśnie w ostatnim czasie mogła przekonać się Turcja, która na swoich plecach, a dokładnie na swojej walucie poczuła wielką siłę Dolara.

Kryzys dyplomatyczny

Kryzys dyplomatyczny jaki miał miejsce w ostatnich tygodniach między oboma krajami doprowadził do tego, że warunki gospodarki tureckiej stały się dość trudne. Kilka mocnych ruchów gospodarczych ze strony USA doprowadziło do szybkiej utraty stabilności w Turcji, która wydawała się dość mocna. W związku z tym również lira turecka na swojej wartości zaczęła tracić i w stosunku do dolara okazało się, że ten spadek był nawet na poziomie 10 procent. Kilka dni w tym przypadku wystarczyło, by solidne podstawy tureckiej gospodarki zostały zachwiane. W ten sposób również USA ponownie potwierdziło, że ma wielkie możliwości i tak naprawdę wszelkie próby starcia z tym krajem na poziomie gospodarczym mogą się okazać niebezpieczne.

Sytuacja trudna dla Polski

W teorii wydaje się, że Polska od tych wszystkich wydarzeń była daleka. Jednak niestety one nie były dalekie od naszej gospodarki i wyraźnie można było je w Polsce odczuć. Sytuacja okazała się trudna, ponieważ jak podają nam ekonomiści właśnie sytuacja gospodarek wschodzących w przypadku kryzysów jest bardzo trudna i podobnie było w tym przypadku. W momencie, gdy na wartości zaczęła tracić turecka lira okazało się, że również polski złoty zaczął tracić. W ostatnim czasie jednak udało się doprowadzić do tego, że kryzys został zażegnany. Dla Turcji pojawiło się finansowe wsparcie ze strony Kataru i tym samym rynek walutowy został uspokojony i waluty się ustabilizowały.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.