Luksemburskie banki bez tajemnic

Tajemnica bankowa była od dawna bolączką rządów wielu krajów. Pozwalała bowiem zakładać ich obywatelom konta za granicą, bez konieczności odprowadzania podatku, od gromadzonych tam dochodów. Nic dziwnego, że konsekwentnie walczy się z tym zwyczajem. Jak podaje agencja Reutera, ostatnio do grupy krajów, które zniosły tajemnicę bankową, dołączył Luksemburg.

Przekonanie władz tego księstwa nie było prostą sprawą. Od 10 lat zabiegały o to Niemcy i USA, wspierane przez kilka innych rozwiniętych gospodarczo państw, w tym Francję. Należą one do grupy państw, które zawiązały kampanię na rzecz unikania płacenia podatków. Jednym z jej elementów, jest właśnie walka z tajemnicą bankową. Jak się na razie okazuje, walka skuteczna.

Sam Luksemburg natomiast hołdował tajemnicy bankowej od dziesięcioleci. Pozwoliło mu to na stanie się jednym z największych ośrodków finansowych w Europie. Co przekonało władze Luksemburgu do zniesienia tajemnicy? Reuters donosi, że duży wpływ miała na to sytuacja Cypru. Sektor bankowy tego kraju, gdzie tajemnica bankowa obowiązywała również, wpłynął negatywnie na tamtejszą gospodarkę. W wyniku pomocy niesionej przez Unię Europejską, posiadacze największych wkładów w cypryjskich bankach, ponieśli bardzo duże straty.

Obecnie bez tajemnicy bankowej, wszelkie dane dotyczące klientów banków w Luksemburgu, będą mogły być przekazywane automatycznie między bankami z innych krajów. Dodajmy, że po decyzji księstwa, jedynym krajem w UE wciąż respektującym tajemnicę bankową, jest Austria. Tamtejsze władze z kolei poinformowały, że ze względów prawnych nie mogą jej znieść wcześniej niż w 2018 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.