Mity na temat kryptowalut

Kryptowaluty dzisiaj są bardzo popularnym tematem. Interesują się nimi osoby, chcące zarobić, przedsiębiorcy, właściciele dużych firm i wiele innych osób, które są po prostu zainteresowane, w jakim kierunku zmierza światowa gospodarka. Warto jednak podkreślić, że tak jak w przypadku każdego medialnego tematu, i w zakresie kryptowalut krążą przeróżne fałszywe informacje. Jakie mity o kryptowalutach przede wszystkim trzeba obalić, aby zrozumieć, czym one w istocie są?

1. Kryptowaluty to waluty internetowe

W tym twierdzeniu tkwi co prawda ziarno prawdy, niemniej jednak jest to bardzo duże uproszczenie. Kryptowaluty bowiem raczej definiowane są jako cyfrowe nośniki wartości. Mogą one mieć przełożenie na przeróżne światowe waluty, jednak wcale nie muszą. Mogą też bowiem być nieruchomością, usługą, lokatą kapitału, zabezpieczeniem. Możliwości tu jest naprawdę wiele. Choć zatem funkcjonuje określenie notowań bitcoinów czy innych kryptowalut, to jednak nie mają one materialnego odpowiednika.

2. Korzystanie z kryptowalut daje całkowitą anonimowość

To jest generalnie prawda, jednak nie do końca. Założeniem kryptowalut było właśnie to, że transakcje dokonywane za ich pomocą są zakodowane i dzięki temu w pełni anonimowe. Niemniej jednak warto zauważyć, że z perspektywy rządów poszczególnych państw nie jest to korzystne zjawisko, dlatego też wszystkimi możliwymi sposobami starają się one złamać poszczególne łańcuchy zabezpieczeń, co już się udaje. Służby specjalne, Urzędy i rządy potrafią już docierać do osób, które za pomocą bitcoinów piorą pieniądze czy handlują dobrami zakazanymi.

3. Twórca kryptowaluty – bitcoin jest znany

Teoretycznie do autorstwa przyznał się Satoshi Nakamoto. Jednak do tej pory istnieją spekulacje, czy rzeczywiście on jest twórcą. W społecznościach kryptowalut mówi się raczej o grupie naukowców, matematyków i informatyków. Trudno jest także prześledzić innych twórców pozostałych kryptowalut.

4. Kryptowaluty są stabilne

Wystarczy spojrzeć na notowania bitcoin czy innych walut, aby spojrzeć jak duże różnice każdego dnia można w nich zauważyć. Wystarczy zresztą powiedzieć, że jeszcze kilka lat temu bitcoin przedstawiał śmieszną wartość kilku dolarów, dzisiaj zaś już skoczył do ponad 11 tysięcy dolarów. Ponadto, kiedy spojrzymy na notowania kryptowalut, zauważymy, że dobowe wahania niektórych walut to nawet kilkanaście procent wzwyż lub w dół. To ogromne różnice.

5. Do zajmowania się kryptowalutami niepotrzebna nam wiedza

To oczywiście całkowity mit. Jeśli chcemy zacząć inwestować w kryptowaluty czy po prostu posługiwać się nimi, to musimy przede wszystkim przejrzeć ranking kryptowalut oraz ceny kryptowalut. Warto także prześledzić dokładnie ich kurs i notowania, dowiedzieć się, jakie mamy możliwości posługując się poszczególnymi kryptowalutami i jakie ograniczenia. Dopiero wtedy warto założyć wirtualny portfel i rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami.

Pamiętajmy, że obalone wyżej mity to oczywiście nie wszystkie nieprawdziwe informacje, jakie krążą o kryptowalutach po Internecie.

Natomiast o faktach na temat kryptowalut przeczytasz tutaj: https://cinkciarz.pl/kryptowaluty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.