Najpopularniejsza kryptowaluta – Bitcoin i jego kurs

Bitcoin to zdecydowany lider wśród światowych kryptowalut. Jest innowacyjną, zdecentralizowaną kryptowalutą, opierającą się na blockchainie. Kurs Bitcoina nie jest ustalany przez żaden organ zewnętrzny, ale kształtują go siły popytu i podaży.

Jak powstał Bitcoin?

Dopiero w 2009 roku w wirtualnym świecie pojawiła się najpopularniejsza obecnie kryptowaluta – Bitcoin. Powstała jako waluta działająca w sieci P2P. Charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym, dlatego mechanizm jej działania jest transparentny dla wszystkich, w tym głównie dla istniejących i potencjalnych inwestorów. Podstawą funkcjonowania Bitcoina i ustalania kursu Bitcoina są zasady matematyki i techniki kryptograficznej.

Można powiedzieć, że Bitcoin jest tworzony przez ludzi, dla ludzi. Jeśli w protokole tej kryptowaluty mają być wprowadzone jakiekolwiek zmiany, muszą one zostać uprzednio zatwierdzone demokratycznie przez zdefiniowaną wcześniej liczbę użytkowników.

Jak kształtuje się kurs Bitcoina?

Tym, co cechuje Bitcoina na tle m.in. walut narodowych, jest jego ograniczona liczba tokenów – nie zostanie wydobytych więcej niż 21 mln Bitcoinów. Im więcej Bitcoinów zostanie wydobytych, tym większe jest zainteresowanie nimi. Pozostało już niewiele sztuk tokenów BTC do wykopania, co staje się czynnikiem wzrostu kursu Bitcoina.

Kursy kryptowalut kształtują wydarzenia rynkowe, a przede wszystkim popyt i podaż na nie na giełdach kryptowalutowych. Ceny kryptowalut, rzecz jasna, podlegają wahaniom, co najlepiej zauważalne było na przełomie 2017 i 2018 roku.

W listopadzie i w grudniu BTC swoim kursem pobijał kolejne, psychologiczne granice. Wyceniany był nawet ponad 20 tys. dolarów za 1 BTC. Tak wysoki kurs kryptowaluty rozbudził wyobraźnię inwestorów, dlatego tłumnie ruszyli oni do zakupu. Szczyty wartości Bitcoina szybko się skończyły. Już pod koniec marca 2018 roku jego wartość zmalała do poziomu nieco ponad 8 tys. dolarów za sztukę, co obrazuje stopień wahań kursów kryptowalut oraz to, z jak wysokim ryzykiem wiąże się inwestowanie w kryptowaluty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.