Niewierność kosztuje

Zakładając konto w banku, powinniśmy dokładnie przemyśleć decyzję o jego wyborze. Nie chodzi tu tylko o profity, jakie może nam ono przynieść. Niektóre rachunki bankowe obarczone są również karami finansowymi, za ich przedwczesne zamknięcie. Tyczy się to zwłaszcza kont promocyjnych, ale nie tylko.

Oferowane przez instytucje finansowe rachunki promocyjne potrafią skutecznie kusić. Bardzo często dodawane są do nich bonusy w postaci elektronicznych gadżetów, premii pieniężnych albo bonów zakupowych. Banki jednak zabezpieczają się, aby związek takich rachunków z ich właścicielami, nie był krótkotrwały. W wypadku rezygnacji z konta przed upłynięciem określonego czasu, klienci muszą zapłacić karę. Z reguły jest to równowartość wręczanej na starcie nagrody lub premii. Tak jest np. w wypadku BNP Paribas czy Getin Banku.

Za przedwczesne zamknięcie konta, które nie jest objęte promocją, również wiąże się z kosztami. Nie są co prawda tak wysokie, ponieważ mogą wynosić nawet zaledwie 5 zł. Inną sprawą jest fakt, że banki coraz częściej odchodzą od takich praktyk, ale nadal można je napotkać na naszym rynku. Przykładami są Bank Ochrony Środowiska i Eurobank. Opłaty mogą być na nas narzucone również w wypadku kont, do których dodawane są karty debetowe lub kredytowe.

Może się zdarzyć również tak, że zapłacić będziemy musieli za zmianę konta w obrębie jednego banku. Dzieje się tak zwłaszcza w wypadku zamiany rachunku bankowego, na jego tańszą alternatywę. Na koszta narażamy się również przy łączeniu bądź rozdzielaniu kont.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.