Nowa instytucja płatnicza w Polsce

Doczekaliśmy się w Polsce kolejnej spółki, która może poszczycić się statusem krajowej instytucji płatniczej. Komisja Nadzoru Finansowego przyznała ostatnio takie miano firmie eCard. Od tej pory będzie mogła ona realizować szereg usług, które wpisane są w ustawę o usługach płatniczych.

Do usług tych zaliczają się m.in. przyjmowanie wpłat i wypłat gotówki z rachunku płatniczego, czy wykonywanie transakcji płatniczych. Ogólnie rzecz biorąc, krajowe instytucje finansowe, posiadają funkcje podobne do banków. Jedynym elementem, który odróżnia te dwa podmioty, są depozyty. Nabywając nowy status, eCard wciąż nie będzie mógł ich prowadzić. Jednak oprócz tego, jego klienci, podobnie jak klienci banków, będą mogli zakładać tam swoje rachunki, przelewać środki na rachunki innych użytkowników, a także dokonywać transferu pieniędzy za pomocą kart płatniczych, czy innych tego typu instrumentów.

Jak twierdzą eksperci, przyznanie eCard statusu krajowej instytucji płatniczej, wpłynie znacząco na prestiż tej spółki. Przede wszystkim nadanie go przez KNF, wzmacnia jej pozycję, jako instytucji zachowującej najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jest to też sygnał dla innych przedsiębiorstw, że eCard gwarantuje odpowiednie warunki kapitałowe czy stabilną sytuację finansową.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.