Nowa rekomendacja – nowe zmiany w bankach

Wśród sprzedawanych przez banki produktów finansowych, znajdują się również ubezpieczenia. Właśnie nich dotyczą założenia Rekomendacji U Komisji Nadzoru Finansowego, które wejdą w życie z końcem marca. Mają one poprawić przejrzystość tych ofert, a tym samym zwiększyć zainteresowanie nimi. Banki jednak będą musiały wprowadzić kilka zmian, jeśli nadal będą chciały sprzedawać ubezpieczenia.

Polisy najczęściej są sprzedawane przez banki do kredytów lub kart. Do tej pory były sprzedawane w formie grupowej. Zdaniem ekspertów było to jednym z powodów małego zaufania klientów do tego rodzaju produktów. Po wejściu w życie ustaleń z Rekomendacji U, bank nie będzie mógł sprzedać polisy w innej formie, niż indywidualna. Zmiany dotyczyć będą także prowizji, która na chwilę obecną musi być uregulowana w całości z wyprzedzeniem. Po zmianach, ma ona zostać rozłożona w czasie. Banki będą musiały także w całym procesie występować, jako agent ubezpieczeniowy. Klient natomiast będzie miał dużą swobodę w wyborze zakładu ubezpieczeniowego, z którego usług chce skorzystać.

To główne zmiany, jakie postuluje Rekomendacja U. Banki muszą się do nich przygotować do końca marca, ponieważ w przeciwnym wypadku stracą prawo do sprzedawania polis. I tu właśnie pojawia się pytanie – ile z nich będzie zależało, aby to prawo zachować? Eksperci twierdzą, że zmiany wprowadzone przez KNF mogą tylko pomóc w zwiększeniu popytu na ten produkt. Nawet jeśli banki uważają, że niektóre z założeń mogą być dla nich niekorzystne, w ostatecznym rozrachunku nie powinny odczuć żadnych strat. Powinny odnotowywać wręcz zyski, podobnie jak ich klienci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.