PKO BP z bankiem hipotecznym. Od kwietnia.

Największy w Polsce bank, PKO BP, rozszerza wreszcie swoją działalność o hipoteczną odnogę instytucji. Co prawda zgodę na swój hipoteczny oddział dostali od Komisji Nadzoru Finansowego w ubiegłym roku, ale dopiero w kwietniu będzie on mógł zostać fizycznie otwarty. W ten sposób będzie mógł przyciągnąć do siebie więcej potencjalnych kredytobiorców.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że szanse na zaciągnięcie kredytu są dwukrotnie większe. Składać będziemy bowiem jeden wniosek, który będzie równolegle rozpatrywany przez PKO BP i PKO Bank Hipoteczny. To jednak ten drugi będzie musiał wydać pozytywną decyzję, aby klient otrzymał kredyt. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ banki hipoteczne mają udzielać kredytów na innych zasadach niż te tradycyjne. Chodzi o to, że zobowiązania proponowane przez takie instytucje, finansowane są z innych źródeł, niż te od „wielofunkcyjnych” banków. Banki hipoteczne emitują listy zastawne, z których czerpią pieniądze na kredyty. To bardzo stabilna forma finansowania zobowiązań.

Warto też zaznaczyć, że im więcej banków hipotecznych w Polsce będzie, tym większa szansa na kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Przy listach zastawnych, które są papierami stabilnymi i długotrwałymi, będzie to o wiele bardziej możliwe. Pozostaje mieć nadzieję, że podobnie jak w wielu innych przypadkach, PKO BP stanie się po raz kolejny prekursorem działań w krajowym sektorze bankowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.