Płać mniej za przewalutowanie

Planujemy podróż zagraniczną i musimy dokonać wymiany waluty. Teoretycznie jest to proste, wystarczy sprawdzić kursy walut w kantorach, a następnie wymienić odpowiednią ilość gotówki. Jednak jeśli zależy nam na tym, żeby wymienić walutę korzystnie i aby notowania kursu walut, kursu dolata czy prognozy walutowe franka nie zatruwały nam wakacji, to trzeba to zrobić z głową, odpowiednio wcześniej przygotowując się do wyjazdu.

Karta walutowa

Zapomnijmy zatem o kursach walut NBP i wszelkiej maści kantorach stacjonarnych. Nie bierzmy też pod uwagę starej dobrej karty debetowej, która choć wygodna, to nie jest optymalnym narzędziem do płacenia za granicą, a już z pewnością nie można jej uznać za sposób najtańszy. Bardzo korzystnym krokiem będzie wyrobienie sobie karty walutowej.

Aby to uczynić, musimy przede wszystkim założyć konto walutowe, do którego przypisana będzie karta. Takie rachunki oferowane są w euro, dolarach i funtach brytyjskich. Ich niezwykłą zaletą jest to, że kiedy przyjdzie nam płacić za granicą za zakupy, to zapłacimy dokładnie tyle samo, ile dany produkt będzie kosztował. Jeżeli zatem nasza kolacja w restauracji kosztować będzie na przykład czterdzieści euro, to właśnie czterdzieści euro zniknie z naszego konta walutowego. Nie będziemy płacić żadnych prowizji ani opłat za przewalutowanie.

Jedyne co musimy uwzględnić to koszt prowadzenia rachunku walutowego oraz koszt, jaki poniesiemy przy wpłacie euro na samo konto. Musimy się też liczyć z opłatą, jaką ponieść będziemy zmuszeni przy wydaniu karty oraz za jej rocznie użytkowanie. Jeśli jednak co jakiś czas zdarza nam się jeździć za granicę, to wydatek ten będzie bardzo opłacalny w kontekście tych, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy nie posiadali karty walutowej.

Karta wielowalutowa

Jeszcze wygodniej jesteśmy w stanie podróżować, posiadając kartę wielowalutową. Nie udostępniają jej wszystkie banki, ale w niektórych możemy ją znaleźć. Karta ta pozwala na swobodnie przełączanie się z danej waluty na inną i tym samym uciekanie przez wszelkimi opłatami manipulacyjnymi, które normalnie musielibyśmy zapłacić. Karta ta przydaję się zwłaszcza tym osobom, które bardzo dużo podróżują i w tych podróżach często zmieniają państwa, w których obowiązują inne waluty. Karta bowiem, a konkretnie system ją obsługujący, samodzielnie rozpozna, w jakiej strefie walutowej się znajduję i tym samym ściągnie z naszego rachunku taką kwotę w takiej walucie, która w tym państwie jest obowiązująca.

Oprócz tych sposobów możemy też zawsze skorzystać z tradycyjnego kantora wymiany walut. Jego zaletą jest jednorazowa wymiana gotówki, którą zabierzemy ze sobą na wakacje. Jednak przede wszystkim trzymanie wszystkich pieniędzy w formie fizycznej nie jest bezpieczne. Jeśli zgubimy bagaż lub ktoś nas okradnie, to w jednej chwili tracimy wszystkie pieniądze, które mieliśmy przeznaczone na dany wypad wakacyjny. Dodatkowo waluta obca w kantorach wcale nie jest tania. Musimy się bowiem liczyć z tym, że będziemy musieli pokryć zysk sprzedawcy, a jeśli kupimy walutę w kantorze zlokalizowanym w miejscach turystycznych, to koszt ten będzie naprawdę spory.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.