Polska karta płatnicza już w przyszłym roku?

Pod koniec bieżącego roku dociera do nas niezwykle interesująca wiadomość z sektora bankowego. Być może wkrótce doczekamy się polskiej karty płatniczej. Nad finalizacją takiego projektu, pracuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że od samego pomysłu do jego zrealizowania, jest w tym wypadku dość długa droga.

Jak możemy przeczytać na kilku krajowych portalach finansowych, KIR kończy prace nad nowym systemem rozliczeniowym. Wedle najświeższych informacji, powinien być on gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Nie oznacza to jednak, że zostanie wprowadzony do powszechnego użycia. Na to trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do połowy 2015 roku. Eksperci twierdzą, że takie posunięcie może sprawić, że banki zechcą zaoferować klientom kartę debetową polskiej produkcji. Za takim krokiem przemawia fakt, że aż 95% transakcji dokonywanych kartami, przeprowadza się na terenie kraju. Oprócz tego takie rozwiązanie stosowane jest już we Francji, w Niemczech czy Portugalii.

Plany planami, ale aby zostały one sfinalizowane, musi zostać spełnionych jeszcze kilka warunków. Na wprowadzenie takiej karty zgodzić się muszą banki oraz sklepy, w których będą dokonywane transakcje za jej pomocą. Istnieje też ewentualność, że z karty będzie można korzystać poza Polską. Na to jednak muszą się zgodzić międzynarodowe korporacje. Wszystko wskazuje jednak na to, że instytucje finansowe są zainteresowane projektem, zatem należy teraz tylko wyczekiwać końcowego efektu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.