Polskie banki odporne na stres

Poprzedni weekend upłynął w polskiej bankowości pod znakiem stress-testów. Miały one na celu wykazanie, jak nasze instytucje finansowe są w stanie sobie poradzić w trudnych sytuacjach gospodarczych dotykających Polskę i czy faktycznie stanowią dla naszej gospodarki wsparcie. Wyniki pokazują, że możemy spać spokojnie, gdyż nasze banki są w świetnej kondycji.

W testach wzięło udział 15 polskich banków, których działalność uznawana jest za istotną dla poprawnego funkcjonowania krajowej gospodarki. Sprawdzane były ich zachowania w wypadku skrajnych scenariuszy dla rozwoju gospodarczego. Wśród nich były m.in. recesja, spadki na giełdach czy wzrost niewypłacalnych kredytów lub bezrobocia. Nasze instytucje finansowe poradziły sobie świetnie. Większość z nich dość znacznie przekroczyła minimalny wymagany próg procentowy, zarówno w wypadku scenariusza bazowego, jak i szokowego. Najlepiej poradził sobie bank Pekao, niewiele gorzej wypadł Bank Handlowy, a ostatnim na podium był ING Bank Śląski.

Pozytywne wrażenia z wyników stress-testów, może nieco burzyć fakt, że dwa banki ich nie zdały. Chodzi o BNP Paribas i Getin Noble Bank. Pierwszy z nich oblał testy na scenariusz szokowy, natomiast drugi na scenariusz bazowy. Eksperci uspokajają jednak, że mimo wszystko taki rezultat nie ma dużego wpływy na faktyczny poziom wypłacalności tych banków. Warto też dodać, że oprócz wyników, każda z biorących udział w testach instytucji finansowych, otrzymała również rekomendacje, dotyczące poprawy swoich aktywów.

Przypomnijmy również, że stress-testy w Polsce, zostały przeprowadzone na bazie podobnych działań w Strefie Euro, które również odbywały się w miniony weekend.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.