Popularne waluty – cena w nowym roku

Rok 2017 był bardzo dobry dla waluty polskiej – umocniliśmy się na rynku walutowym, co pozwoliło nam nieco taniej kupować między innymi dolary czy euro. Złotówka przeszła ten rok nawet lepiej, niż wielu specjalistów sądziło – i wielu obecnie twierdzi, że rok 2018 będzie dla naszej waluty niemal równie dobry, choć w jego drugiej połowie możemy odnotować lekkie załamanie.

Prognozy dla złotówki

W roku, który dopiero co się rozpoczął, problemem może okazać się polska polityka unijna, która może się odbić negatywnie na wartości naszej waluty. Szkoda, bo w roku 2017 złotówka była jedną z najmocniejszych walut i w chwili, gdy wartość wielu z nich spadała, nasza waluta trzymała się w rankingu liderów bardzo dobrze. Przez długi czas wyprzedzała nas jedynie cena korony czeskiej.

Są i tacy, którzy uważają, że w początku roku polski złoty może się osłabić w stosunku do ceny walut obcych. Wedle tych prognoz właśnie w drugiej połowie roku będzie nieco lepiej. Trzeba zatem opierać się na aktualnych danych, obserwować ewentualne zmiany i na tej podstawie wysnuć niebawem wniosek, która z prognoz okaże się prawdziwa.

Cena euro, cena dolara i cena franka

Dużo mniej interesuje wszystkich na przykład cena rubla, czy też ukraińskiej hrywny – mimo że nadal intensywnie współpracujemy ze wschodem, każdego Polaka ciekawi przede wszystkim zachód i tamtejsze interesy. Wszyscy, którzy pracują w krajach posługujących się euro, albo którzy zaciągnęli kredyt we frankach, zastanawiają się obecnie jakie są prognozy dla tych walut na bieżący rok.

Jeśli chodzi o cenę euro, sytuacja będzie stabilna. Być może złotówka nawet umocni się jeszcze w stosunku do europejskiej waluty, jednak tutaj zdania są nieco podzielone kiedy to nastąpi i jak długo będzie trwać. Dużo lepiej będzie wyglądać sytuacja w odniesieniu do ceny dolara – która w stosunku do złotówki jest obecnie bardzo niska. Trend ten najpewniej utrzyma się na stabilnym poziomie, chociaż pewne zmiany na rynku finansowym planowane w USA mogą nieco namieszać i wprowadzić pewne zaskoczenia. Cena franka szwajcarskiego – z korzyścią dla wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt w tej walucie – ma być stabilna. Umocnienie się złotówki może wręcz polepszyć sytuację wielu osób.

Cena funta, korony norweskiej i węgierskiego forinta

Z punktu widzenia wakacji dla wielu osób istotna jest cena forinta, a także cena kuny chorwackiej. Na szczęście ta pierwsza waluta stoi na niskim poziomie w stosunku do złotówki i to się nie zmieni. Cena kuny chorwackiej (do Chorwacji wielu Polaków jeździ wypoczywać) jest również na ustabilizowanym poziomie – niskim, choć wyższym niż forint. W tej chwili za 1 HRK zapłacimy 0.5599 złotego.

Dla wielu osób interesująca jest również cena korony norweskiej i w ogóle obszar Skandynawii, gdzie wciąż wyjeżdżamy do pracy. Dla powracających informacja jest korzystna – tamtejsza waluta jest stabilna i silna. Gorzej dla tych, którzy wyruszają na krótki wyjazd, bo mogą drogo zapłacić. A co z funtem brytyjskim? Brexit nieco go osłabił, jednak obecnie gospodarka jest na wysokim, stabilnym poziomie i raczej się to nie zmieni. Po zawirowaniach więc cena funta brytyjskiego wzrośnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.