Portfel w telefonie, czyli Blik. Już dostępny

Wreszcie stało się. Już kilka miesięcy temu pisałem na niniejszym blogu o pomyśle wdrożenia przez Polski Standard Płatności, mobilnego systemu Blik. Kilka dni temu został on oficjalnie oddany do użytku. Nie dla wszystkich jednak. Na początek korzyściami płynącymi z używania Blik, mogą cieszyć się klienci sześciu banków założycieli Polskiego Standardu Płatności.

Do tej grupy zaliczają się Alior Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium i PKO BP. Zasady funkcjonowania Blik, to tak naprawdę przeniesienie tradycyjnego portfela do naszych smartfonów. Muszą one oczywiście być wyposażone w specjalną aplikację, którą można ściągnąć ze strony danego banku. Za pomocą Blik możemy również wypłacać pieniądze z wybranych bankomatów. Co ciekawe, nie są to maszyny wszystkich banków tworzących Polski Standard Płatności. W kwestii bankomatów grono to zostało uszczuplone o mBank i Bank Millennium. Oprócz tego Bliki posłuży nam również w regulowaniu należności za zakupy internetowe. Słowem, wszystkie funkcje portfela mobilnego w jednej aplikacji.

A to dopiero początek. Przedstawiciele PSP nie mają zamiaru być samolubni i chcą, aby Blik znalazł się w ofercie innych banków. Bazuje on na systemach rozliczeń Elixir i Elixir Express, przez co żadna instytucja finansowa w naszym kraju nie powinna mieć wielkich problemów z jego wprowadzeniem. Trwają również prace nad poszerzeniem zakresu funkcjonalności Blik o możliwość dokonywania przelewów, między użytkownikami aplikacji. Miałyby one odbywać się poprzez zetknięcie ze sobą smarfonów, posiadających zainstalowany program.

Na tym zapewne rozwój Blik się nie skończy. Na razie jednak nie ma informacji o dalszych pomysłach. Ciekawostką byłoby również wprowadzenie możliwości płacenia obcymi walutami. To jednak pozostaje na razie jedynie w sferze domysłów. Przypomnijmy, że Polski Standard Płatności powstał w celu popularyzowania płatności bezgotówkowych. Blik ma być pierwszym krokiem ku temu i biorąc pod uwagę rozmach, z jakim wchodzi na rynek usług finansowych, może być krokiem milowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.