Proste i tanie przelewy zagraniczne. Da się?

Polecenie zapłaty za granicę nie jest najbardziej komfortowym sposobem wysyłania pieniędzy poza Polskę, szczególnie poza strefę Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Na szczęście nie jesteśmy skazani na to rozwiązanie – zainteresowanych przelewaniem środków za granicę czekają udogodnienia poza bankiem.

PayPal

PayPal to błyskawiczny i wygodny sposób wysyłania pieniędzy zarówno w kraju, jak i za granicę. Po założeniu konta możemy je traktować zarówno jako prepaidową e-portmonetkę, jak i powiązać z rachunkiem bankowym. Wtedy środki będą automatycznie pobierane z naszego konta. Przelewy są możliwe tylko pomiędzy dwoma użytkownikami PayPal, a odbiorcę identyfikujemy przez podanie adresu e-mail. Dużym plusem tych transakcji, poza czasem oczekiwania, jest wymiana walut wprost na docelową – nie, jak w przypadku zagranicznych przelewów bankowych, konwersja na walutę rozliczeniową rachunku i wtedy na docelową. Przed dokonaniem przelewu środki są przeliczane i przedstawione, ile dokładnie zapłacimy w złotówkach. Korzystanie z serwisu jest darmowe i doskonale sprawdza się w płatnościach w sklepach internetowych. W sposób bardzo podobny działa u nas system PayU.

Serwisy umożliwiające przelewy

Kolejną opcją są specjalne serwisy, które umożliwiają przelewy zagraniczne. Najczęściej obsługują one transakcje tylko w jednej walucie (na przykład funt brytyjski). Waluta obsługiwana przez serwis jest dyktowana zainteresowaniem klientów, stąd niewiele oferuje przelewy w innych walutach, niż właśnie funt i euro. Po zarejestrowaniu się w serwisie, by wysłać pieniądze, wypełniamy formularz i zapisujemy przelew, a następnie wysyłamy środki na rachunek podany na stronie internetowej. Przewagą względem bankowych poleceń zapłaty jest jasny system opłat i czasu realizacji przelewu.

Kantory internetowe

Funkcję przelewów walutowych oferują też niektóre kantory internetowe. Te charakteryzują się zarówno wygodą, przejrzystością opłat i czasu transakcji. Ich główną zaletą jest jednak ilość obsługiwanych walut. Kantor internetowy pozwala na wysłanie środków do praktycznie każdego zakątka świata. Po zarejestrowaniu konta w platformie wymiany walut online możemy wygodnie przejść do przelewów walutowych. Dla klienta ważnym będzie fakt, że wysyłając środki przez kantory online, może liczyć na darmową obsługę ze strony platformy (jedyne koszty pochodzą od banku).

Wysyłanie pieniędzy za granicą nie musi być zatem drogie. Klient może (i – przede wszystkim – powinien) mieć świadomość czasu, jaki zajmie wędrówka jego środków. Możliwe jest również uniknięcie formalności, jakich trzeba dopilnować korzystając z polecenia wypłaty. Najważniejsze jednak, że dzięki powyższym udogodnieniom również banki zaczęły zmieniać politykę na bardziej przyjazną przelewom zagranicznym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.