Przelewaj bez podawania numeru konta

Z reguły przy dokonywaniu przelewów niewygodną rzeczą jest wpisywanie długiego numeru rachunku adresata. Niemal rok temu Krajowa Izba Rozliczeniowa ogłosiła pomysł zastąpienia tego numeru dowolnym ciągiem znaków, w tym np. numerem telefonu. Propozycja nie doczekała się na razie standaryzacji, ale niektóre banki już teraz umożliwiają takie usługi.

W kilku instytucjach finansowych możemy dokonać przelewu na niewielkie kwoty podając jedynie numer telefonu adresata, bądź jego adres e-mail lub konto na Facebooku. W jaki sposób to działa? Najczęściej to osoba, do której adresujemy przelew, musi przedstawić numer konta, na który ma on trafić. Taka konieczność występuje przy przelewach za pomocą Facebooka w Getin Banku oraz mBanku. Adresat transakcji musi uruchomić za pośrednictwem portalu społecznościowego odpowiednią aplikację i wpisać swój numer konta. Może to też uczynić poprzez kliknięcie odpowiedniego linka, który zostanie mu wysłany przez prywatną wiadomość. Aby korzystać z tej usługi, nie ma konieczności, aby obydwie osoby były klientami wspomnianych banków.

Jeśli chodzi o przelewy za pomocą numerów telefonu, odbiorca otrzymuje na komórkę wiadomość tekstową z linkiem. Musi wejść pod podany adres w celu uzupełnienia koniecznych danych. Taką usługę mają w swojej ofercie m.in. BZ WBK, Getin czy mBank. Podobnie wygląda proces przelewania pieniędzy z użyciem adresu mailowego, która to usługa jest dostępna w drugim z wyżej wymienionych banków.

Warto pamiętać, że takie formy przelewów mają swoje ograniczenia. Często nie można dokonać za ich pośrednictwem jednorazowo transakcji większej niż 50 zł. Oprócz tego posiadają one także limity dzienne czy miesięczne. Eksperci zwracają też uwagę na fakt, że usługa ta powinna zostać ustandaryzowana. Ten obowiązek spoczywa na barkach Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.