Przelewy najlepsze, kiedy błyskawiczne

Krajowa Izba Rozliczeniowa dokonała podsumowania ubiegłego miesiąca w kwestii przelewów elektronicznych. W polskich bankach w systemie ELIXIR zlecono transfer 327 miliardów złotych. Jednocześnie przyjemnie zaskoczyły statystyki dotyczące przelewów ekspresowych.

Według KIR w marcu rozliczono ponad 136 milionów operacji na kwotę 327 miliardów złotych w systemie ELIXIR. Rok temu w marcu ilość ta wyniosła 307 miliardów, a samych transakcji było o 6.6 milionów mniej. Jak podaje Krajowa Izba, rekord padł 10 marca, kiedy przez system ELIXIR przetoczyło się 11.6 miliona transakcji na niemal 18 miliardów złotych.

Zwraca uwagę dynamicznie rosnące ilość i wartość przelewów natychmiastowych. System Express ELIXIR, odpowiedzialny za błyskawiczny transfer pieniędzy, zrealizował przeszło 52 tysiące transakcji. To dwa i pół raza więcej niż w zeszłym roku o tej samej porze. Łączna kwota przelewów błyskawicznych wyniosła ponad 270 milionów złotych.

Ważna jest również ilość rozliczeń w euro, którą obsługuje system EuroELIXIR. Aż 7 miliardów jednostek wspólnej waluty (czyli, jak wskazuje aktualny kurs euro, 297.178,8 miliona) zostało przelanych w niecałych 1.2 miliona transakcji. W porównaniu z rokiem ubiegłym roku to aż 2 miliardy euro (8.32 miliarda złotych) więcej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.