Przenoszenie konta będzie jeszcze łatwiejsze

Przenoszenie rachunków między bankami i kilka innych operacji finansowych, ma być jeszcze łatwiejszych do przeprowadzenia. Będzie to zasługa nowej dyrektywy o rachunkach płatniczych (PAD), która ma wejść w życie we wrześniu i obejmie wszystkie kraje Unii Europejskiej. Najbardziej mają na niej zyskać klienci.

Z opisu PAD wynika, że faktycznie posiadacze kont bankowych mogą być największymi beneficjentami dyrektywy. Ale nie tylko. Przepisy są skonstruowane w taki sposób, aby zachęcić do założenia rachunku również tych, którzy do tej pory nie zdecydowali się na taki krok. Cały pomysł ma opierać się na powstaniu specjalnych stron internetowych, na których będzie można porównać koszt prowadzenia konta w poszczególnych bankach, funkcjonujących w danym kraju. Dyrektywa nakłada też na banki obowiązek ułatwienia klientom przeniesienia rachunku z instytucji do instytucji. Dotyczy to jednak tylko kont w takich samych walutach i banków działających na terenie jednego kraju. Jeśli jednak ktoś będzie chciał założyć konto w zagranicznym banku, nowe regulacje mają to również ułatwić.

Wygląda zatem na to, że mobilność Polaków w sferze bankowości, może się jeszcze bardziej zwiększyć. Przypomnę, że pisałem już na blogu o intensywniejszym przenoszeniu kont pod koniec ubiegłego roku. Jedynym minusem opisywanej dyrektywy są dodatkowe koszta, które w związku z nią będą musiały ponieść banki. Te, już obecnie mają na głowie wiele dochodzących kosztów związanych z działalnością. Miejmy nadzieję, że korzyści wynikające z nowych przepisów, będą skutecznie przysłaniać tę niedogodność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.