Rekordowa kara dla banków

Unia Europejska ma ukarać część amerykańskich i europejskich banków dotąd niespotykaną kwotą 1,7 miliarda euro. Przyczyną jest manipulowaniem stopami referencyjnymi.

Skandal obejmuje banki obecne również na rynku w Polsce: Citigroup, Deutsche Bank oraz Royal Bank of Scotland, JPMorgan, Barclays i Societe Generale. Póki co informacje o decyzji Komisji Europejskiej są niepotwierdzone, jednak jeśli okażą się prawdą, padnie rekord w wysokości naniesionej kary przez Unię Europejską.

Jak podają źródła, ukaranych ma zostać od sześciu do dziesięciu banków. O szczegółach sprawy wciąż niewiele wiadomo: o aferze ustawiania Liboru mówi się już od jakiegoś czasu, jednak nie są znane nawet wszystkie banki, jakie miałyby być zamieszane w proceder. Podano, że kary uniknąć ma szwajcarski bank UBS, gdyż współpracował z Komisją Europejską przy wyjaśnianiu sprawy.

Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o karze około 1.5 miliarda euro. Jakie nowe fakty wypłynęły do światła w trakcje postępowania? Póki co wszystkie doniesienia są domysłami, powstałymi na wiadomości od nieujawnionych źródeł.

Libor, najważniejsza światowa stopa procentowa, jest między innymi używana do ustalania do ustalania opocentowań kredytów hipotecznych i innych. Oczywiste jest, jak wielki wpływ miały manipulacje banków na sytuację kredytobiorców, a co za tym idzie – sytuacji finansowej banków i całych państw. Szczególnie w dobie niepokojów dotyczących kredytów walutowych w Europie. Czy w związku z tymi doniesieniami czeka nas druga fala przeliczeń pożyczek w obcych nominałach? Wszystko zależy od końcowej decyzji Komisji Europejskiej i tego, czy i jak mogła wpłynąć na kredyty w, innych niż rodzimy, kursach walut.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.