Rewolucja w płatnościach mobilnych

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o powstaniu z inicjatywy kilku banków, Polskiego Standardu Płatności. Spółka ta wprowadzi niebawem na rynek, nowy system płatności mobilnych. Otrzymała już zgodę od UOKiK, a niedawno projekt został zatwierdzony przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ma on wystartować w ciągu najbliższego miesiąca.

Ten system płatności mobilnych, będzie nosił prostą nazwę BLIK, a jego pojawienie się na rynku, może okazać się nie małą rewolucją. Co prawda coraz więcej mówi się o płatnościach za pomocą smartfonów, ale wciąż jest to metoda rzadko używana. Powodem jest jej mała dostępność. Nie zmienia tego sukcesywnie zwiększająca się liczba posiadaczy aplikacji mobilnych aplikacji bankowych. Aby z nich skorzystać, potrzebna jest funkcja NFC, umożliwiająca płacenie zbliżeniowe. Posiada ją już większość kart płatniczych wydawana w naszym kraju, ale smartfony z tą funkcją są wciąż rzadkością.

System BLIK ma funkcjonować inaczej. Od strony technologicznej, ma być podobny do stworzonego przez PKO BP, systemu iKO. Do transakcji potrzebna będzie specjalna aplikacja w telefonie, która poda nam jednorazowy kod. Ten powinien być wprowadzony przez sprzedawcę do terminala, potwierdzony przez nas kodem PIN związanym z aplikacją i sprawa załatwiona. Przedstawiciele PSP podkreślają, że na płatnościach w sklepie funkcjonalność BLIK się wcale nie kończy. System ma umożliwiać również wypłacanie pieniędzy z bankomatów, wzajemne rozliczenia między posiadaczami telefonów, a także płatności w internecie. Ważną wiadomością jest też to, że jest to w całości krajowy system. Może się to zatem wiązać z niższymi prowizjami.

Polski Standard Płatności jest na etapie testów startowych systemu. Wystartować powinien prawdopodobnie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Aktualnie uczestnictwo w systemie potwierdziły PKO BP, Millennium, mBank, Alior Bank, BZ WBK i ING Bank Śląski, czyli banki-twórcy PSP. Oprócz tego podpisano w tym roku listy intencyjne z BNP Paribas, Credit Agricole, Eurobankiem, Getin Bankiem, Idea Bankiem, DotPay, CashBill i ITCard.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.