Transfer pieniędzy za granicę – o czym pamiętać?

Od kiedy nasz kraj zaczął być częścią Unii Europejskiej, granice praktycznie przestały istnieć. Ułatwiło to wielu Polakom wyjazd do innych krajów w celach zarobkowych, ale także nasze rodzimy firmy zyskały lepszy dostęp do zagranicznych rynków. Zarabianie pieniędzy stało się zatem prostsze, ale ich przesyłanie już niekoniecznie. Szybki transfer pieniędzy za granicę może nas bowiem drogo kosztować, jeśli nie poświęcimy kilku chwil na znalezienie odpowiedniego usługodawcy.

Oferta banków

Początkowo, większość osób decyduje się zazwyczaj na przesyłanie pieniędzy ze swoich krajowych kont w bankach. Trzeba jednak podchodzić ostrożnie do tego typu transakcji i dokładnie zapoznać się z cenami sprzedaży danej waluty w naszym banku. Musimy bowiem pamiętać, że my płacimy złotówkami, a bank zamienia je na odpowiednią, wybraną przez nas walutę. Warto w tym przypadku rozważyć również możliwość otwarcia konta walutowego, dzięki któremu przekazy pieniężne za granicę, będą dla nas bardziej opłacalne.

Jeśli nie bank, to co?

Na szczęście tanie przelewy międzynarodowe są możliwe. Wystarczy jedynie skorzystać z oferty jednej z firm, które zajmują się tego rodzaju działalnością. Jedną z nich jest Cinkciarz, który oferuje przelewy międzynarodowe tutaj: https://cinkciarz.pl/przekazy-pieniezne. Oczywiście nie należy postępować zbyt pochopnie w tym przypadku, wybierając pierwszą lepszą spośród nich. Aby faktycznie mieć pewność, iż wyjdziemy korzystnie na takiej transakcji, powinniśmy przejrzeć co najmniej kilka ofert. Wówczas będziemy mieli lepszy pogląd na to, jak kształtują się koszty związane z tego rodzaju usługą.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Naturalnie, w pierwszej kolejności musimy się dowiedzieć ile będzie nas kosztować taka wysyłka pieniędzy. Różnice mogą być znaczące, dlatego sprawdźmy jak najwięcej ofert. Oprócz tego, warto się też zorientować jakie formy dostarczenia pieniędzy umożliwia dana firma. Czasem jest to jedynie przelew na konto, ale w innych przypadkach możliwy jest też odbiór gotówki w placówkach danej firmy, czy nawet na poczcie. Oprócz tego, dowiedzmy się również ile będziemy musieli czekać na realizację zleconego przelewu.

One comment

  1. Nie da się ukryć, że przelewy walutowe i zagraniczne SWIFT z ramienia banków polskich, nie zależą do tanich operacji. Na ogół opłata za standardowy przelew jest naliczana procentowo od kwoty przelewu z określeniem minimalnej i maksymalnej stawki. Np. w mBanku jest to 0,35% kwoty przelewu (min 25 zł, max 200 zł). Wszakże przelewy europejskie SEPA są zdecydowanie tańsze. Średnia opłata za przelew euro to 5 zł. Nie wiem, czy zewnętrzne firmy będą w stanie zaoferować niższą stawkę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.