Unia bierze się za konta bankowe

Polskie władze od dawna starają się zaradzić problemowi wykluczenia finansowego Polaków, ale z niezbyt dobrym skutkiem. Wciąż 20% z nas nie posiada i nie widzi potrzeby posiadania konta bankowego. Do walki wkroczyła jednak Unia Europejska, której nowe regulacje dotyczące sektora bankowego, weszły niedawno w życie. Czy przyniosą lepsze efekty?

Nowe przepisy UE mają przede wszystkim ułatwić każdemu dostęp do podstawowego rachunku bankowego. Łatwiejsze ma być również założenie konta poza granicami własnego kraju, pod warunkiem, że ten drugi kraj będzie znajdował się w obrębie Unii. Wspólnota określa również, że rachunki bankowe powinny być zupełnie darmowe, a jeśli już mają być obarczone jakimiś kosztami, powinny one być niewielkie. Te koszta powinny być definiowane poprzez krajowe poziomy dochodów, a także uśrednione koszta pobierane przez banki, za prowadzenie rachunków płatniczych. Ktoś może stwierdzić, że przecież już teraz niektóre konta są darmowe. W rzeczywistości mają jednak ukryte, warunkowe opłaty, których w myśl nowych przepisów ma już nie być.

Same konta mają umożliwiać dostęp do w zasadzie wszystkich podstawowych usług płatniczych. Pozwolą na m.in. wpłatę i wypłatę środków pieniężnych, dokonywanie przelewów, czy płatności online. To wszystko ma być możliwe w każdym kraju, na terenie Unii Europejskiej.

Niwelowanie wykluczenia finansowego wśród obywateli wspólnoty, to nie jedyny cel nowych regulacji. Drugim i równie kluczowym, jest zmniejszenie obrotu gotówkowego, na rzecz transakcji bezgotówkowych. Działania w tym celu również są coraz intensywniejsze, nie tylko na terenie Unii Europejskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.