USA chce naszych danych

W 2010 roku Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi ustawę o FATCA, mówiącą między innymi o przekazywaniu przez banki i instytucje finansowe informacje o osobach, które podlegają podatkom za Oceanem. W określonych przypadkach jesteśmy zobowiązani do udostępniania informacji o klientach banków. Czy narusza to poufność naszych danych?

W praktyce dla konsumenta oznacza to, że jeśli pracujemy w USA, mamy tamtejsze obywatelstwo, czy w jakikolwiek inny sposób podlegamy prawu podatkowemu ze Stanów, nasz bank może być zobowiązany do przekazania naszych danych do urzędów w USA. Jeśli negocjacje przebiegną bez przeszkód, dokument będzie podpisany przed końcem tego roku.

Mylą się jednak ci, którzy myślą, że sprawa ich nie dotyczy, jeśli nie mają kontaktów ze Stanami. Nowi klienci banków będą musieli określić, czy mają jakieś związki z USA. Nasze przelewy będą też sprawdzane przez pryzmat transakcji zza Oceanu. Nie należy się spodziewać, że nasze dane będą chronione przez banki. Te, w razie stawiania oporu, czekają kary. Z tytułu niewypełnienia postanowień FATCA transakcje banków w USA mogą zostać obłożone dodatkową, 30-procentową prowizją. Placówki oczywiście wliczą ten podatek w koszta przelewów zagranicznych, które już są zawyżone przez takie elementy, jak kupno waluty, wymiana walut i inne prowizje.

Specjaliści wskazują, że brak w umowie o FATCA, koniecznych przy przekazywaniu danych osobowych, koniecznych regulacji prawnych. Z punktu widzenia polskiego prawa, polityka ochrony danych osobowych funkcjonująca w Stanach Zjednoczonych jest niewystarczalna.

Związek Banków Polskich twierdzi, że FATCA łamie prawo w Polsce. Nowa umowa ma godzić w ochronę tajemnicy bankowej oraz ochronie danych osobowych. Niektóre z państw Unii Europejskiej już szukają wyjścia z niewygodnej regulacji. Póki co, w połowie czerwca Ministerstwo Finansów zatwierdziło rozpoczęcie negocjacji. Co z obaw i nadziei w kontekście FACTA będzie pod koniec roku – przekonamy się za niecałe cztery miesiące.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.