Wartościowe konto

W polskich bankach funkcjonuje około 32 milionów rachunków bankowych. To dane z połowy ubiegłego roku, które pokazują tendencje wzrostowe w stosunku do analogicznego okresu roku 2012. Może się wydawać, że w 40 milionowym kraju to dobry rezultat, ale to tylko pozory. Wciąż niemal 25% Polaków, nie posiada konta w banku. A powinni rozważyć jego założenie.

Działających rachunków bankowych w Polsce jest sporo, ale te dane mogą być mylące. Na wspomnianą wcześniej liczbę 32 milionów kont, składają się również konta osób, które posiadają ich po dwa lub trzy. Odsetek ludzi, którzy nie posiadają ani jednego rachunku bankowego, jest cały czas duży. Najczęściej są to osoby z niskim wykształceniem lub mieszkające na wsi, czy w małych miejscowościach. Powód tego stanu rzeczy jest bardzo prosty. Nie chodzi wcale o koszty prowadzenia rachunku, czy wysokie prowizje. Główną przyczyną, jest przyzwyczajenie do korzystania z gotówki. To przez nie sądzą, że konto bankowe nie jest im w ogóle potrzebne.

Korzyści płynące z posiadania konta, są jednak bardzo duże. Weźmy pod uwagę przykład, który dotyczy niemal każdego dorosłego Polaka – płacenie rachunków stałych. Posiadanie rachunku bankowego sprawia, że proces ten jest o wiele wygodniejszy. Mając konto internetowe, możemy dokonać opłat bez wychodzenia z domu, co jest zdecydowanie przyjemniejszą opcją, niż wyczekiwanie w kolejce na poczcie. Konto bankowe to również zwiększone bezpieczeństwo. Jeśli np. zgubimy kartę płatniczą, można ją bardzo szybko zablokować i w ten sposób uniknąć ewentualnej kradzieży. Zwłaszcza, że od jakiegoś czasu funkcjonuje jeden numer, do zabezpieczenia każdej karty, niezależnie od banku. Takiej opcji nie posiadamy przy zgubie gotówki. Kwestia oszczędności pieniędzy jest również istotna przy posiadaniu rachunku bankowego. Oszczędności wynikają z oprocentowania kont. Ponadto, niektóre banki posiadają usługę moneyback, dzięki której odzyskujemy część transakcji gotówkowych, płacąc za zakupy w sklepie czy na stacji benzynowej.

Powstaje również coraz więcej akcji zachęcających do zakładania kont bankowych i płatności bezgotówkowej. Jedną z nich jest obniżka opłaty interchange, która w pełni wejdzie w życie w lipcu bieżącego roku. Ostatnio także NBP wyszedł z pomysłem darmowych lub bardzo tanich kont bankowych. Został on poparty przez Komisję Europejską.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.