Węgierski rząd przejmuje kolejny bank

Od lipca połowa sektora bankowego na Węgrzech, znajduje się w rękach tamtejszego rządu. Wygląda jednak na to, że to nie wystarcza władzom naszych „Bratanków”. Węgierski rząd podpisał bowiem przedwstępną umowę, o zakup Budapest Banku, który należał do tej pory do mocno aktywnego również w Polsce, koncernu General Electric.

Na chwilę obecną, jest to jedyna potwierdzona informacja dotycząca tej transakcji. Nie wiadomo na razie, jaka będzie cena tego banku, ani kiedy zakup zostanie sfinalizowany. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, kwota ma zostać ustalona po procesie due dilligence. Samo przejęcie banku przez rząd, powinno natomiast nastąpić ostatniego dnia czerwca przyszłego roku. Tak przynajmniej twierdzi węgierski minister gospodarki. Rząd Węgier podkreśla również, że zakup ma na celu zwiększenie konkurencyjności w sektorze bankowym, a także akcji kredytowej dla przedsiębiorstw gospodarczych i gospodarstw domowych.

Przypomnijmy, że ostatnim zakupem węgierskich władz, jeśli chodzi o sektor bankowy, był Bank MBK. Został on sprzedany za 55 milionów euro. Rząd podtrzymuje też stanowisko, że upaństwowienie banków ma zwiększyć zatrudnienie i poprawić efektywność gospodarki. Ciekawostką jest również fakt, że są plany sprywatyzowania w przyszłości niektórych przejętych przez władze banków. Wśród nich mogą się znaleźć także… najświeższe nabytki węgierskiego rządu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.